Eğitim |

'Dünya ortalamalarını altüst eden bizim kızlar'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından bir grafik paylaştı. Matematik konusunda kız ve erkek çocuklarının başarısını gösteren grafikte Türkiye'de dünyadaki diğer ülkelere oranla kız çocuklarının daha başarılı olduğu görüldü.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından TIMSS 2019'da 8'inci sınıftaki kız öğrencilerin matematik puan farklarına ilişkin bir grafik paylaştı.

Dünya genelinde kız öğrencilerin genellikle erkek öğrencilerin gerisinde kaldığına işaret eden Bakan Ziya Selçuk, Türkiye'de bu durumun tam tersi olduğunu belirtti.

"GÖZLERİNİZDEN ÖPÜYORUM ÇOCUKLAR"

Başarılı kız öğrencilerden 'Dünya ortalamalarını altüst eden bizim kızlar' diye bahseden Ziya Selçuk, "Gözlerinizden öpüyorum çocuklar" ifadelerini kullandı.

TIMSS NEDİR?

TIMSS'in açılımı Trends in International Mathematics and Science Study, Türkçesi ise Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması'dır.

Öğrencilerin matematik ve fen alanlarında kazandıkları bilgi ve becerilerin değerlendirilmesine yönelik bir tarama araştırmasıdır. Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (International Association for the Evaluation of Educational Achievement) IEA’nın bir projesidir.

Dünyadaki en büyük ve en kapsamlı uluslararası öğrenci başarılarını değerlendirme çalışmasıdır.

4. ve 8. sınıf düzeyindeki öğrencilere uygulanır. 4 yılda bir yapılmaktadır.

TIMSS, öğrenci başarılarındaki eğilimleri izlemekte ve ulusal eğitim sistemleri arasındaki farklılıkları belirlemektedir. ABD Eğitim Bakanlığı, İngiltere Eğitim Araştırma Kuruluşu, Boston College ve katılımcı ülkeler tarafından finansal olarak desteklenmektedir.

TIMSS PROJESİNİN AMACI

TIMSS’in temel amacı, dünya çapında matematik ve fen eğitim öğretiminin gelişmesine yardımcı olmaktır.