Popüler Haberler |

Zipline ödülü nedir? Zipline ne demektir? Survivor Zipline ödülü!

Zipline ödülü nedir? Acun Ilıcalı'nın sunumu ile TV8 ekranlarında yayınlanmakta olan Survivor hızla devam ediyor. Survivor'da ödül oyununun zipline olması sebebiyle birçok kişi zipline'nin ne demek olduğunu merakla arama motorlarından araştırmaya devam ediyor. Peki, Zipline ödülü nedir? Zipline ne demektir? Survivor Zipline ödülü! Detaylar haberimizde...

Zipline ödülü nedir? TV8 televizyonlarının en çok izlenen yarışma programlarından olan Survivor hızla devam ediyor. Survivor'da oynanan ödül oyunları hem izleyiciler hem de yarışmacılar tarafından merak ediliyor. Yarışmada ödül oyununun zipline olması nedeniyle birçok kişi zipline'nin ne olduğunu ve zipiline teriminin ne anlama geldiğini merakla araştırmaya devam ediyor. Zipline'nin ne olduğunu sizler için araştırdık. Peki, Zipline ödülü nedir? Zipline ne demektir? Survivor Zipline ödülü! Detaylar haberimizde...

Yüksek, uzun, hızlı ve güvenli Zipline | Extreme Works

ZİPLİNE NEDİR?

Zipline, yüksek bir noktadan, alçak bir noktaya bağlanmış çelik halat vasıtası ile emniyet kemeri giyerek (koşum, harness,) kendi ağırlığınızla ve yerçekimi yardımıyla kayma aktivitesine denir.

Tekerlekli bir makara çelik halata bağlanarak hızlanma sağlanır. 300 - 400 metrelik bir zipline hattında yaklaşık saate 50–60 km hıza ulaşılır (Bu hız zipline hattının eğimiyle doğru orantılıdır). Hattın sonunda yaylı bir fren sistemi veya otomatik fren sistemi yardımıyla durdurma sağlanır.

Dünyanın en uzun, en yüksek ve en hızlı zipline'i Güney Afrika'dadır. Yüksekliği 280 m., uzunluğu 2 km, en yüksek hızı saatte 160 km'dir. Türkiye'nin en büyük zipline parkuru Antalya`nın Kemer ilçesine bağlı Göynük Kanyonu'da bulunur. Toplam 1 km'lik parkur 4 ayrı hattan oluşuyor.