Zelenski tercümanına kızdı, cümleleri kendisi çevirdi

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı üçlü zirvede tercümanına sinirlendi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, dün Lviv'deki Potoçki Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile birlikte üçlü zirve gerçekleştirdi.

Zelenski, basın toplantısında çevirmenin sözlerini İngilizce'ye düzgün bir şekilde yorumlamamasından rahatsız oldu. Halk arasında Ukraynaca konuşmayı tercih ettiği belirtilen Zelenski, tercümana dönerek anlamlı bir şekilde şunları söyledi:

"Ben olasılıklar penceresinden bahsettim. Çözülemez dedim çünkü. Rusya tarafından her gün ateş altında tutuluyoruz. Bir de 'Slava Ukraini' (İngilizce: Glory to Ukraine, Türkçe: Şan olsun Ukrayna'ya) dedim."

TERCÜMANA KIZDI, KENDİ ÇEVİRDİ

Ardından, tercüman çabucak "Glory to Ukraine" diye cevap verdi. Bariz bir şekilde sinirlendiği görünene Zelenski, "Çok teşekkür ederim. Bu önemli" şeklinde yanıt verdi.

Ukrayna'nın egemenliğinin ve direnişinin sembolü olarak bilinen "Şan olsun Ukrayna'ya!" ifadesi, 2018'den beri Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin resmi selamı olarak kullanılıyor. Selama, "Kahramanlara şan olsun!" sözcükleri de eşlik ediyor.