Eğitim |

Yüz yüze eğitimle ilgili flaş açıklama

Yüz yüze eğitime aşamalı geçişte alınan yeni kararları açıklayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitimin birlikte yürütülecek. Veli istemezse çocuğunu okula göndermeyecek. Okulda kalış süreleri de kısaltılacak" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilkokullar, köy okulları, 8. ve 12. sınıflar ile özel gereksinimli çocukların okullarında yüz yüze eğitimin 12 Ekim Pazartesi başlayacağını açıkladı.

Yüz yüze eğitime aşamalı geçişte alınan yeni kararlara ilişkin ayrıntıları paylaşan Bakan Selçuk, şunları ifade etti:

Ailelerimize bir kez daha gösterdikleri çaba ve sabır nedeniyle çok teşekkür ediyorum. Eğitim her koşulda öncelikli bir yere sahip.

21 Eylül Pazartesi günü okul öncesi eğitim öğrencilerimiz ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerimizle yüz yüze eğitime başlamış olduk. İlk aşamamızda 3. haftadayız. Süreci planladığımız şekilde yönettiğimiz ve iyi sonuçlar aldığımız için 2. aşamaya geçmeye hazırız.

Bilimsel veriler ışığında çocuklarımızın faydasını önceleyerek, kayıpların nerede olduğunu dikkate alarak aşamalı olarak eğitime geçiyoruz.

ÖĞRENCİLER 2 GÜN OKULDA OLACAK

İlkokullar, köy okulları, 8. ve 12. sınıflar ile özel gereksinimli çocukların okullarında yüz yüze eğitime başlayacak olmanın mutluluğu içerisindeyiz. 12 Ekim itibarıyla yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerimiz için de yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptık.

Öğrencilerimiz haftanın 2 günü okullarında olacaklar. Sınıf mevcudumuz gruplara ayrılarak azaltılacak. Okulda kalış süreleri de kısaltılacak.

Tüm teknik ayrıntıları bu hafta içinde sizlerle paylaşacağız.

İSTEYEN VELİ ÇOCUĞUNU OKULA GÖNDERECEK

Veli rızası bizim için önemli. İsteyen velilerimiz çocukları okula gönderecek. İstemeyen velilere esneklik sağlanacak. Bu durumda öğrencimiz devamsız sayılmayacak. Okula gönderilmeyen öğrenci uzaktan eğitime devam etmeli. Velilerimizin sürecin iyi yönetildiğini gördüğünde rahatlayacağına eminim.

Köy okullarında da yüz yüze eğitime başlıyoruz. Köy okullarında tüm sınıf seviyeleri açılıyor.

Uzaktan eğitim sürecimiz, yüz yüze eğitim sürecimizle birlikte devam edecek.

Bilgisayar ve internet erişimi konusunda desteğe ihtiyacı olan öğrenciler için 12 bin 111 EBA destek merkezi oluşturduk.

CUMARTESİ GÜNÜ EĞİTİM OLABİLİR

500 bin öğrencimize tablet ulaştıracağız. Cihazların dağıtım süreci milli eğitim müdürlükleri tarafından koordine edilecek, okullar tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak.

Öğretmenlerimiz salgın sürecinde eğitimi en sağlıklı şekilde sürdürüyor. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.

Tüm kademelerdeki evlatlarımızı okullarda buluşturma gayreti içerisindeyiz.

Cumartesi günü eğitim olabilir. Okulların ihtiyaçlarına göre esneklik sağlanabilir.