Yüz yüze eğitimde yeni tedbirler ortaya çıktı! Masadaki ihtimaller: İkili eğitim, hafta sonu okulların açık kalması!

Son dönemde koronavirüs vakalarında görülen artışın ardından yüz yüze eğitimde yeni tedbirlerin alınacağını öğrenildi. Sağlık Bakanlığı'nın oluşturduğu Bilim Kurulu benzeri bir uzman heyetin kurulacağı da öğrenildi. Masadaki tedbirlerde ise ikili eğitime geçilmesi, sınıfların seyreltilmesi ve hafta sonu da eğitimin devam etmesi gibi ihtimaller yer alıyor. İşte detaylar...

Uzun bir aradan sonra açılan yüz yüze eğitimde, vakaların artışı sonrası yeni tedbirlerin alınacağı gündeme geldi. 

SINIF SEYRELTME, İKİLİ EĞİTİM VE HAFTA SONU OKULLARIN AÇIK OLMASI

Önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından son dakika verileri ışığında hazırlanacak yeni tedbir planlarına göre sınıf seyreltme, ikili eğitim ve hafta sonu okulların açık olması gibi tüm olasılıklar masada.

VAKALAR YUKARI DOĞRU ÇIKIYOR

Yaz aylarının sona ermesi ve havaların soğumaya başlaması ile birlikte özellikle kuzey yarımküredeki ülkelerde salgındaki günlük vaka sayıları yükselmeye başladı. Son günlerde Türkiye'de de rakamlar yukarı doğru çıkıyor. Önemli bir gösterge olan üreteme katsayısı 1'in üstüne çıktı.

ÖLÜMLERDEKİ YÜKSELİŞİN NEDENİ

Günlük vakalara göre ölüm rakamları ise üçüncü dalganın yaşandığı (İngiliz mutantı egemendi) göre daha yüksek görünüyor. Geçen bahar aylarında ölümlerin oranı on bin vakada 74 ölüm iken yüzde 11 artarak on binde 82'ye yükseldi. Bunda delta varyantının etsini bulunuyor ancak uzmanlar en önemli faktörlerden birinin teşhisin son dönemde hastaneye başvurular sırasında ortaya çıkması. Bu da tedavinin başlanmasını geciktirmiş oluyor.

EKİM AYI KRİTİK

Havaların soğuması ile birlikte insanların kapalı alanları daha fazla kullanmasının teması arttırması ve bunun da günlük vaka sayılarına yansımasının okulları olumsuz etkilememesi için gerekli hazırlıklar yapılıyor, formüller üzerinde duruluyor. Önümüzdeki haftalarda durum yakından takip edilecek. Ekim ayında genel bir değerlendirme yapılarak gerekirse yeni önlemler hemen devreye sokulacak.

40 ÖĞRENCİLİ SINIFLAR VAR

Türkiye genelinde 58 bin okul ve 18 milyon civarında ilk ve ortaöğretimde öğrenci bulunuyor. Türkiye geneli sınıf ortalamaları ise 22 öğrenci civarında. Ancak 30-40 öğrencilik sınıflar olan yerlerde var. İllerin hatta aynı ilçedeki okulların durumlarının farklı olması nedeniyle yerelde, il, ilçe, okul bazlı önlem modelleri çalışılıyor.

YETKİLERİN BİR BÖLÜMÜ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİNE VERİLECEK

Türkiye, pandemi ile mücadelede valiliklere bazı yetkileri devretti. İllerin özelliklerine göre alınan önlemler başarılı oldu. Aynı şeyin şimdi okullar için yapılması üzerinde de duruluyor. Bu kapsamda üzerinde durulan modele göre yetkilerin bir bölümü il milli eğitim müdürlüklerine bırakılacak. İller tüm okulların fiziksel özelliklerini çıkartacak.

BİLİM KURULU BENZERİ UZMAN HEYET KURULACAK

Milli Eğitim Bakanlığı'nda bilim kurulu benzeri bir uzmanlar heyeti olacak. Bu heyet Sağlık Bakanlığı ile koordine halinde merkezden alınması gereken önlemleri tartışacak.


İŞTE YÜZ YÜZE EĞİTİMDE MASADA OLAN YENİ TEDBİRLER  

1- İller okullarının durumuna göre ikili eğitim,

2- Yüz yüze eğitim modelinde sınıfların seyreltilmesi,

3- Hafta sonu da eğitimin devamı, öğretmen takviyesi gibi önlemleri devreye sokacak.


Her ilin, ilçenin hatta okulun durumuna göre verilecek bu kararlarla pandemi yönetimi daha rahat olacak.

Kaynak: Sabah

 

Yüz yüze eğitimde yeni tedbirler ortaya çıktı! Masadaki ihtimaller: İkili eğitim, hafta sonu okulların açık kalması! ile ilgili etiketler Milli Eğitim Bakanlığı MEB yüz yüze eğitim tedbir