Gündem

Yunanistan'dan salgında bile ayrımcı politika!

Türk azınlığa ayrımcı politikalar uygulayan Yunanistan, salgın döneminde bile ırkçı adımlarını sürdürüyor. Ülkede Türk azınlık okullarında görev yapan öğretmenlere, koronavirüs ile mücadele kapsamında zorunlu olarak aşılanması kararlaştırılan eğitimciler arasında yer verilmedi.

Yunanistan'da, Batı Trakya'daki Türk azınlık okullarında görev yapan azınlık mensubu öğretmenlere, Kovid-19 ile mücadele kapsamında Yunanistan Sağlık Bakanlığı'nca zorunlu olarak aşılanması kararlaştırılan eğitimciler arasında yer verilmedi.

37 EĞİTİMCİ AŞI PROGRAMINA DAHİL EDİLMEDİ

İskeçe Azınlık Ortaokul-Lisesi Encümen Heyeti Üyesi avukat Ahmet Kara, İskeçe ve Gümülcine'deki iki azınlık ortaokul ve lisesinde görev yapan 37 eğitimcinin isimlerinin, Kovid-19 aşılama programına dahil edilmediğini söyledi.

TÜRK OKULLARINDA ÇALIŞAN YUNAN ÖĞRETMENLER DE ALINMADI

Kara, bölge eğitim müdürlüğünün talebi üzerine öncelikli olarak aşı programına dahil edilmek üzere, ilgili bakanlığa gönderilen azınlık okullarında görevli yüksek risk grubundaki Türk ve Yunan öğretmenlerden oluşan 18 kişilik listede yer alan 9 azınlık mensubu öğretmene ise aşı randevusu verilmediğini ifade etti.

EĞİTİM BAKANLIĞI SAĞLIK BAKANLIĞI'NA LİSTEYİ İLETMEDİ

Kara şöyle devam etti: "Biz ilgili kurumlarla iletişime geçtik. Problemi aktardık ve çözümünü talep ettik. Anlaşılan, Eğitim Bakanlığı, azınlık ortaokullarında görev yapan azınlık mensubu öğretmenlerin isimlerinin bulunduğu listeyi Sağlık Bakanlığı'na iletmemiş. Neden böyle bir uygulamaya gidildiği gerçekten merak konusu. Sebebi her ne olursa olsun, sağlıkla ilgili bu önemli sorun mutlaka bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır."

TÜM ÖĞRETMENLERİN AŞILANMASI KARARI ALINMIŞTI

Yunanistan Sağlık Bakanlığı, bir süre önce Kovid-19 tedbirlerinin gevşetilmesi kapsamında tüm ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenlerin yüksek risk grubu sayılmasına ve yaş sıralamasına göre aşamalı olarak Kovid-19 aşısı olmasına karar vermişti.

(AA)