Gündem |

Yunan yine ağlıyor: Bizle alay ediyorlar

Doğu Akdeniz'deki gerilimin tavan yaptığı dönemde Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, dün arabuluculuk için Atina ve Ankara’ya geldi. İki tarafın da bölgede askeri eğitimleri sürerken Maas, “Tek bir kıvılcım felakete yol açabilir” dedi. Yunan basını ise “Alay etmenin sınırı yok. Dayanışmada bizi doyuran dost ve müttefiklerimiz, Yunan tatbikatlarının gerçekleştirildiği bölgenin bitişiğinde Türkler ile tatbikat yapıyorlar” diye yazdı.

Türkiye’nin NAVTEX ilan edip Oruç Reis gemisini sismik araştırma için Kıbrıs adasının güneybatısına yollamasının ardından Yunanistan’ın da Türkiye ile kısmen çakışan bölgede NAVTEX ilan etmesi tansiyonu yeniden yükseltti.

ABD İLE EĞİTİM

Hürriyet'ten Yorgo Kırbaki'nin haberine göre: Yunan Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, USS Winston S. Churchill destroyer gemisi, Yunanistan’dan 1 fırkateyn, 1 denizaltı ve 6 adet F-16 savaş uçağının katılımı ile Girit adası açıklarında ortak tatbikat yaptı. Tatbikatın, planlama, hava savunma, denizaltılara karşı savaş, bilgi alışverişi ve çeşitli manevraları kapsadığı belirtildi.

‘ALAY EDİYORLAR’

Yunan savunma içerikli “militaire.gr” haber sitesi “Alay ediyorlar” başlıklı haberinde, “Alay etmenin sınırı yok. Dayanışmada bizi doyuran dost ve müttefiklerimiz, Yunan tatbikatlarının gerçekleştirildiği bölgenin bitişiğinde Türkler ile tatbikat yapıyorlar” diye yazdı. Haberde, “Türklerin yayınladığı NAVTEX bölgesinde iki Türk fırktateyni, bir İtalyan fırkateyni ve iki ABD savaş gemisi bulunuyor” ifadesi kullanıldı. Milli Savunma Bakanlığı ise Türk savaş gemilerinin sadece bir İtalyan fırkateyni ile tatbikat yaptığını açıkladı.

 

BAE VE FRANSA UÇAKLARI

Yunanistan’ın, önceki gün Oruç Reis’in NAVTEX süresinin uzatılmasına misilleme olarak yayınladığı NAVTEX sınırları içinde de tatbikat yaptığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, Yunan tatbikatı, Türk savaş gemilerinin refakatinde sismik araştırmalar gerçekleştiren ‘Oruç Reis’ gemisinden uzak mesafede gerçekleşti. Hafta başında Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) de Yunan hava kuvvetleriyle tatbikat yapacağı açıklanmıştı. BAE uçaklarının Girit’e geldiği, ancak eğitimin henüz başlamadığı ileri sürüldü. Öte yandan Yunanistan, Fransa’yla birlikle Kıbrıs Rum yönetimine 3’er savaş uçağı gönderdi. Savaş uçakları, Rum helikopterleri ve bir Fransız savaş gemisiyle cuma günü tatbikat yapacak.

OYLAMA BUGÜN

 Bu arada Yunan Parlamentosu, 6 Ağustos’da Mısır ile imzalanan ve Türkiye’nin ‘yok hükmünde’ saydığı deniz yetki sınırlarını belirleyen anlaşmayı bugün oylayacak. Ana muhalefetteki Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) partisi, Yunan-Mısır anlaşmasına “Evet” oyu vermeyeceğini açıkladı. Oylamada çekimser kalacak olan SYRIZA, anlaşmanın Yunanistan ile Mısır arasındaki deniz yetki sınırlarının sadece bir bölümünü kapsadığını, ‘adaların yüzde 100 kıta sahanlığı bulunduğu’ şeklindeki Yunan tezinine zıt düştüğünü ve Türkiye’nin gelecekte bundan faydalanmak isteyebileceğini belirtti.

ASIL MESELE YERALTI KAYNAKLARI

Yunanistan, Türkiye’yi Antalya körfezine hapsetmeye çalışırken, Kaş açıklarındaki Meis adası nedeniyle Akdeniz’in geniş bir bölümünde hak iddia ediyor. Atina’nın Meis iddiasını reddeden Türkiye ise son dönemde sondaj gemilerini bölgeye yollayarak hem kendi hem de KKTC’nin çıkarlarına sahip çıkıyor.