Gündem |

CHP'den açıklama: Bir tek cümle dahi yok!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, YSK'nın gerekçeli kararına ilişkin değerlendirmelerini aktardı.

Erkek'in CHP Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamadan satır başları şöyle;

"7 kişilik sandık kurulunun önünde seçmenler özgür iradeleri ile oylarını kullandırlar. Kanuna ve YSK'nın genelgelerine uygun şekilde gerçekleştirildi işlemler. Tüm sandıkların sandık sonuç tutanakları 7 kişilik kurul tarafından imzalanarak, AK Partili ve MHP'li üyelerin de imzalarıyla ilçe seçim kurullarında birleştirildi.

Seçim günü seçmenler anayasada yazılı seçme hakkını kullandı. İBB başkanını belirledi, yönetime katılma hakkını gerçekleştirdi. Seçimin kaybedildiği görülünce oylar yeniden yeniden sayıldı, kısıtlılara bakıldı, her şeye bakıldı... Sonuç değişmeyince seçim iptal edildi.

7 ÜYE GÜNLERDİR SADECE 12 SAYFAYI YAZMIŞ
Ekrem İmamoğlu'nun hakkı hukuksuz bir şekilde elinden alındı. 250 sayfalık karara baktık, tamamını okuduk. İlk 12 sayfa AK Parti'nin itiraz dilekçesinin özeti.

Sonraki 84 sayfa YSK'nın yazışmaları. Sonraki 104 sayfa 39 ilçe seçim kurulunun YSK'ya verdiği cevap ve tespitler. 38 sayfada karşı oy yazısı var. Geriye yalnızca 12 sayfa kalıyor. 7 üye 12 sayfa gerekçe yazmaya çalışmış maalesef o da yazılamamış.

Son sayfada aslında tüm gerçeği bizzat 7 üyenin yazdığı ile ortaya koyuyor. 7 üye demiş ki; "108 sandıkta sayım döküm cetvellerinde eksiklikler var."

Seçmenin iradesinin İstanbul seçiminde nasıl sakatlandığına ilişkin bir tek satır yok kararda. Sandık kurulu başkanları 754 sandıkta nasıl yanlı davrandı? Seçmenin oyunu nasıl çaldı? Bir tek cümle dahi yok.

İTİRAZA GEREKÇE YAPILAN SANDIKLARDA BİNALİ YILDIRIM DAHA ÇOK OY ALMIŞ!
18 sayım döküm cetveli boş sandık dedikleri sandıklarda Binali Yıldırım daha çok oy almış. 90 sandıkta da imzalar eksikmiş, o sandıklarda da Binali Yıldırım daha çok oy almış. Kim yaptı bu usulsüzlüğü? Nasıl bir organizasyon ki sayım döküm cetvelleri boş olan sandıklarda dahil Binali Yıldırım'ın oyu daha fazla çıkıyor?

754 sandıktaki insanları itham ederek İstanbul seçimini iptal ettirdiler. Seçmen iradesi nasıl sakatlandı burada?"