Gündem

YouTube'dan Sedat Peker ile ilgili flaş karar

Video paylaşım platformu YouTube, Sedat Peker'in hesabı hakkında yeni bir karar aldı. Son günlerde videoları gündemden düşmeyen Peker'in kanalına 'onay işareti' verildi.

Organize suç örgütü kurduğu iddiasıyla hakkında arama ve tutuklama kararı bulunan Sedat Peker'in yayınladığı videoların toplam izlenme sayısı, 25 milyonu geçti.

YouTube, 5.8 milyon izlenen altıncı videosunun ardından Peker'e 'onay işareti' verdi.

ONAY İŞARETİ NEDEN VERİLİR?

Google, onay işaretini şöyle açıklıyor:

"YouTube kanal adlarının yanında doğrulama onay işaretinin olması, YouTube'un ilgili kanalı doğruladığını gösterir. Kanalın doğrulanmış olması, bu kanalın bir içerik üreticiye, sanatçıya, şirkete veya tanınmış kişiye ait resmi kanal olduğu anlamına gelir. Doğrulanan kanallar, resmi kanalların YouTube'da benzer adlara sahip diğer kanallardan ayırt edilebilmesine yardımcı olur."

NE OLMUŞTU?

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Sedat Peker'in lideri olduğu organize suç örgütüne 9 Nisan'da İstanbul, Ankara, Hatay, Konya, Sakarya, Kocaeli ve Trabzon'da eş zamanlı operasyon düzenlemiş, 121 adreste arama gerçekleştirilen baskınlarda 52 şüpheli yakalanmıştı.

Peker bu operasyonun ardından YouTube hesabından videolar yayınlayıp çeşitli iddialar ortaya atmaya başladı. Bir videosunda ise Dubai'de bulunduğunu açıkladı.