Yönetmelik değişti artık toplanması zorunlu!

İstanbul'da su tasarrufuyla ilgili çok önemli bir karar alındı. Özellikle kuraklık tehlikesinin iyiden iyiye arttığı dönemde yapılan İmar yönetmeliği değişikliği ile artık yağmur suları toplanarak kullanım suyuna dönüştürülecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında bugün kentte 5 bin metrekareyi geçen ticari yapılarda sarnıç sistemi ile suların toplanması zorunlu hale getirildi.

Buna göre, bin metrekare üzerindeki parsellerde, kamu yapılarında, alışveriş merkezi ve 5 bin metrekareyi geçen ticari yapılarda binaları zemin suyundan korumak, bahçe sulamak, otomobil yıkama gibi işlerde kullanılmak üzere bir drenaj sistemi oluşturularak çatı ve zemin sularının zemin altında oluşturulacak bir sarnıçta toplanması zorunlu hale getirildi.

GÖKSU: İSTANBULLULARA HAYIRLI OLSUN

Ocak ayı ikinci meclis toplantısında kabul edilen karar ile ilgili olarak Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, “İklim değişikliği çerçevesinde yaşanacak çevresel sorunların en başında olanlardan bir tanesi de kuraklıkla karşı karşıya kalma riski. Bin metre üzerinde olan parsellerdeki yapılaşma ve avm gibi büyük yapılarda çatılardaki suyun sarnıçla zeminde kullanılarak kullanım suyu olarak İstanbullulara hizmet etmesi içim imar yönetmeliğinde bir düzenleme yapıldı. Bu düzenlemenin hem çağın şehir tasavvuru açısından çok anlamlı olduğunu düşünüyorum Hem de çevresel bilinç açısından çok önemli bir hamle olduğunu düşünüyorum İstanbullulara hayırlı olsun" diye konuştu.

Yönetmelik değişti artık toplanması zorunlu! ile ilgili etiketler İstanbul su toplama