YÖK'ten Ebubekir Sofuoğlu tepkisi

Üniversitelere 'fuhuş evi' diyen Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Ebubekir Sofuoğlu'na tepki gösteren YÖK Başkanı Yekta Saraç "Üniversitelerin zikretmeye bile hicap duyduğumuz mekanlara benzetilmesi ve çok çirkin ifadeler kullanılması asla kabul edilemez." dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu'nun kamuoyuna yansıyan konuşması hakkında resmi Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

YÖK Başkanı şu açıklamaları yaptı:

"Sakarya Üniversitesindeki bir öğretim üyesinin katıldığı bir televizyon programında üniversitelerimiz hakkında sarf etmiş olduğu ve kamuoyunun haklı olarak büyük tepkisini çeken ifadelere dair üniversitesince işlem başlatılmıştır.

Bilindiği üzere akademisyenlerle ilgili disiplin işlemleri kanun gereği ancak üniversiteleri tarafından başlatılabilmekte ve yürütülebilmektedir.

Evlatlarımızın okuduğu üniversitelerimizin, zikretmeye bile hicap duyduğumuz mekânlara benzetilmesi ve çok çirkin ifadelerin kullanılması asla kabul edilemez.

Bu vesile ile akademik ifade özgürlüğünün yanlış anlaşılmaması ve hocalarımızın milletimizin değerlerine ve hassas olduğu konulara ve kavramlara dair konuşurken son derece dikkatli olmaları gerektiğini belirtmek isteriz."

YÖK'ten Ebubekir Sofuoğlu tepkisi ile ilgili etiketler YÖK Yekta Saraç ebubekir sofuoğlu