Popüler Haberler

YKS ek tercihleri ne zaman başlıyor, ek tercih ücreti ne kadar? ÖSYM'den açıklama geldi!

YKS yerleştirme sonuçları 31 Eylül 2021 tarihinde açıklanmıştı. yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşemeyen adaylar heyecanla ek tercih döneminin ne zaman başlayacağını araştırmaya başladı. Geçtiğimiz gün, ÖSYM Seçme ve Yerleştirme (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün sosyal medya hesabı üzerinden YKS Ek Yerleştirme Kılavuzu'nun yayınlandığını açıkladı. Diğer taraftan YKS ek tercih ücreti de belli oldu. Ayrıntılar haberimizde...

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Ek Yerleştirme Kılavuzu'nun yayımlandığını bildirdi. Aygün, sosyal medya hesabındaki paylaşımında, tercihlerin 20-23 Eylül'de kurumun internet sitesi ve ÖSYM AİSmobil uygulamasından yapılabileceğini belirtti. Aygün tarafından yapılan açıklamanın ardından YKS ek tercih işleminin ücreti de araştırılmaya başlandı. İşte detaylar...

YKS EK YERLEŞTİRME ÜCRETLERİ

YKS ek yerleştirme ücretleri 2020 yılında 20 TL olarak açıklanmıştı. Ek yerleştirme tercih ücreti bu yıl ise 25 TL olarak belirlendi. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylar, ek yerleştirme ücretini yatırmazlarsa yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacak.

ÖSYM Yönetim Kurulu'nun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacak. 2021 YKS ek yerleştirme ücretleri internet bankacılığı ile yatırılabilmektedir. Ek yerleştirme tercihi yapacak olan adaylar bankaya gitmeden ek tercih ücretini internet üzerinden de yatırabilir.

YKS EK YERLEŞTİRME ÜCRETİ NASIL ÖDENİR?

Akbank'ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç) Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç) Finansbank'ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç) Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç) Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler ING Bank'ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç) Vakıf Katılım Bankası'nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC'den başvuracak adaylar hariç) Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM'den ücret yatırılmaz.)

Yerleştirme ücreti, ÖSYM'nin internet sayfasında e-İŞLEMLER'de yer alan 'ÖDEMELER' alanından kredi kartı /banka kartıyla da yatırılabilir.