YKS ek tercihleri ne zaman başlayacak 2021? YKS ek tercih ücretleri!

2021 YKS tercih sonuçları açıklandı! Sonuçların açıklanmasının ardından yerleşen adaylar üniversite kayıtları için araştırma yapmaya başladı. Diğer taraftan, yerleştirme sonuçlarıyla birlikte herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşemeyen adaylar ise 1. ek tercihlerin ne zaman başlayacağını araştırmaya başladı. Peki, 2021 YKS ek tercihleri ne zaman başlayacak? Ayrıntılar haberimizde...

2021 YKS üniversite yerleştirme sonuçlarına dair açıklamada bulunan ÖSYM Başkanı Aygün, "2021-YKS yerleştirme işlemleri ve kontroller devam ediyor. Önümüzdeki hafta içinde sonuçları açıklayacağız." ifadelerini kullanmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşemeyen adaylar ise, ek yerleştirmelerin ne zaman yapılacağını araştırmaya başladı. Detaylar haberimizde...

YKS ek tercihleri ne zaman başlayacak 2021? YKS ek tercih ücretleri!

2021 EK TERCİHLER NE ZAMAN, NASIL YAPILACAK?

2021 YKS tercih kılavuzunda yer alan bilgilere göre, YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 6-10 Eylül 2021 tarihleri arasında, Elektronik kayıtlar ise 4-8 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak.

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacak. Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

EK YERLEŞTİRME ÜCRETİ NEDİR?

Ek yerleştirme tercih ücreti 25,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır. ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

ÖSYM üzerinden gerçekleşecek ek tercihler için de bir YKS ek tercih kılavuzu yayınlanması bekleniyor. 2021 YKS ek tercihleri için tarihler henüz belli olmadı.

YKS ek tercihleri ne zaman başlayacak 2021? YKS ek tercih ücretleri! ile ilgili etiketler ÖSYM YKS ÖSYM ek tercih ek tercih ek tercih ücreti