Gündem

Yılmaz Özdil’e hapis cezası

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 3 yıl önce 10 Kasım günü yaptığı kendisine hakaret eden Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'den şikayetçi olmuştu. O davada karar duruşması görüldü. Özdil, 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, 10 Kasım 2017'de katıldığı Halk TV'de yayımlanan Halk Arenası programında “O dönem Genelkurmay Başkanının başında Atatürk var. Şimdi Allah korusun ben Hulusi Akar ile gezmeye gitmem, ne savaşı?” ifadesini kullanmıştı.

Özdil'in bu sözlerini “Komutanlara karşı güven hissini yok etmeye yönelik tahrik edici hakaret” olarak değerlendiren Hulusi Akar, Özdil'i savcılığa şikâyet etmişti.

Yılmaz Özdil, hakkında Askeri Ceza Kanunu'na muhalefet suçlamasıyla 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası talebiyle Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın karar duruşması yapıldı.

5 AY HAPİS CEZASI

Sözcü'de yer alan habere göre: Önceki gün yapılan duruşmada mütalaa verildikten sonra kararını açıklayan mahkeme, Özdil’in devlette liyakat üzerine yaptığı konuşmada geçen ifadelerini “Astlık üstlük münasebetlerini zedelemeye, amir veya komutanlara karşı güven hissini yok etmeye matuf olarak alenen tahkir veya tezyif edici fiil ve hareket” olarak değerlendirdi ve 5 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Özdil hakkında verilen bu karar şimdilik uygulanmayacak, ancak benzer türden bir yargılamada ceza alması durumunda hem şimdiki hüküm hem de yeni karar uygulanacak.