Yılın ilk MGK'sı bugün toplanıyor! İsveç'e NATO yaptırımı gelecek mi? İşte masadaki kritik konular...

Yılın ilk MGK'sı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla bugün gerçekleşecek. Masada, terörle mücadele operasyonları, Şam'la 12 yıl sonra gerçekleştirilen üst düzey temas, İsveç'e yaptırımlar, Yunanistan'ın yürüttüğü silahlanma faaliyetleri ile Ege'deki provokasyonların olması bekleniyor.

Yılın ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşecek. 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki yılın ilk MGK toplantısında, Irak ve Suriye'nin kuzeyinde yürütülen terörle mücadele operasyonları başta olmak üzere birçok stratejik bölgesel ve ulusal güvenlik konusunun ele alınması bekleniyor.

TERÖRLE MÜCADELEDE GELİNEN SON AŞAMALAR

Toplantıda, Pençe serisi operasyonlar başta olmak üzere terörle mücadelede gelinen son aşamanın detaylı şekilde masaya yatırılması ve terörle mücadele konusunun toplantının önemli gündem maddelerinden biri olması öngörülüyor.

 

SURİYE İLE 12 SENE SONRA YENİ DÖNEM

Teröristler tarafından geçen hafta, Suriye kuzeyinden Öncüpınar Sınır Kapısı'na yapılan saldırı sonrasında terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonlarla Suriye ile 12 senenin ardından başlayan üst düzey temasın da MGK gündemine gelmesi bekleniyor.

TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI YÜRÜTÜLEN OPERASYONLAR

Sınır güvenliği kapsamında yürütülen faaliyetlerin de toplantıda ele alınacak önemli başlıklar arasında yer alması, PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı yürütülen operasyonların toplantıda görüşülmesi planlanıyor.

YUNAN PROVOKASYONLARI

Toplantıda ele alınacak bir diğer önemli konunun, Yunanistan'ın yürüttüğü silahlanma faaliyetleri ile Ege'deki provokasyonlarının olacağı tahmin ediliyor. Bu kapsamda Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin de değerlendirileceği toplantıda, Türkiye ve KKTC'nin, Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının korunmasına yönelik çalışmaların görüşülmesi öngörülüyor.

 

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDA ARABULUCUK

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın da ele alınması beklenen toplantıda, tahıl koridoruyla ilgili gelişmeler başta olmak üzere, Türkiye'nin barış için yürüttüğü çalışmalar, arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık faaliyetleri ile insani yardım ve kalıcı ateşkes konularının görüşüleceği tahmin ediliyor.

Yılın ilk MGK'sı bugün toplanıyor! İsveç'e NATO yaptırımı gelecek mi? İşte masadaki kritik konular... - Resim : 3

SKANDAL PROVOKASYON SONRASI İSVEÇ'E YAPTIRIMLAR

Son dönemde İsveç'ten Türkiye'ye, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a ve Kur'an-ı Kerim'e yönelik provokatif eylemlerin ardından İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği başvuruları kapsamında gelinen son durumun da toplantıda ele alınması öngörülüyor.

 

Yılın ilk MGK'sı bugün toplanıyor! İsveç'e NATO yaptırımı gelecek mi? İşte masadaki kritik konular... ile ilgili etiketler