Popüler Haberler |

YHT seferleri başladı mı? YHT seferleri ne zaman başlıyor? Bilet satışları ne zaman başlıyor?

YHT seferleri başladı mı? Koronavirüs tüm dünyayı kısa zamanda etkisi altına alaraka çoğu kişinin yaşamını yitirmesine sebep oldu. COVID-19 virüsünün Türkiye'de de görülmesi ile 4.007 kişi hayatını kaybetti. Devlet tarafından sağlık tedbirleri alınırken, okullar, camiler, kafeler, tiyatrolar, sinemalar, AVM'ler kapatılmış, tren seferleri durdurulmuştu. Birçok kişi YHT seferlerinin ne zaman başlayacağını merak ediyor. Peki, YHT seferleri başladı mı? Detaylar haberimizde...

YHT seferleri başladı mı?  Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüsü birçok kişinin ölümüne sebep oldu. Virüsün Türkiye'de de görülmesi ile birçok iş yeri, AVM'ler, camiler, berberler ve okullar bir süreliğine kapatıldı ve seferler durdurulmuştu. Ülkemizde COVID-19 önlemleri alınmaya devam ediliyor. YHT seferlerinin başlayacağı tariih açıklandı. Peki, YHT seferleri başladı mı? YHT seferleri ne zaman başlıyor? Bilet satışları ne zaman başlıyor? Detaylar haberimizde...

YHT SEFERLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

TCDD Taşımacılık, koronavirüs nedeniyle ara verilen Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinin bayram sonrasında en geç 1 Haziran'da açılacağını duyurdu.

“Geçiş dönemi” için bazı kurallar getirildi. Buna göre trenler yüzde 50 kapasite ile yolcu taşıyacak. Maskesiz yolcu trenlere alınmayacak. Yolcular, önceden bilet alacak. Yalnızca satın aldıkları koltuğa oturabilecek. Başka bir koltukta seyahat edemeyecek. Bilet fiyatlarında herhangi bir değişiklik yok. Trenlerde dezenfektan bulundurulacak.

TCDD Taşımacılık; YHT, anahat ve bölgesel trenlere ait biletlerin isteyenlere kesintisiz olarak iade edileceğini, abonman kartlarda kullanılmayan kısımlara ait ücretin verileceğini belirtti. İstanbul'da Marmaray ve Ankara'da Başkentray trenlerinin işlemeye devam edeceği kaydedildi.

İŞTE YENİ KURALLAR

“Geçiş dönemi”nde bazı kurallar geçerli olacak. Bunlar şöyle:

- YHT’ler yüzde 50 kapasite ile yolcu taşıyacak.

 

- Maskesiz yolcu trenlere alınmayacak. Yolcuların, maskeleriyle gelmesi gerekiyor.

- Yolcular, önceden bilet alacak. Yalnızca satın aldıkları koltuğa oturabilecek. Başka numaralı bir koltukta seyahat edemeyecek.

- Bilet fiyatlarında herhangi bir değişiklik yok.

- Trenlerde dezenfektan bulundurulacak.

Ana hat trenler, bir süre daha sefer yapmayacak. TCDD Taşımacılık, bu konuyla ilgili de hazırlık yapıyor.

Siemens'in ürettiği yüksek hızlı tren setlerinin ilki teslim alındı