Gündem |

Yerli otomobili üretecek firmalar belli oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu'' tanıtım toplantısı gerçekleştirdi. KARSAN’ın hisselerinin büyük bir bölümünü bünyesinde bulunduran Kıraça Holding, Ortak Girişim Grubu’nda yerini aldı. Düzenlediği bu toplantıda yerli otomobilleri üretecek ortak girişim grubu listesini duyurdu. Yerli otomobil üretimi gerçekleştirecek firmalar Anadolu Grubu, BMC, Kıraça, Turkcell ve Zorlu Holding olarak resmen açıklandı. Peki, BMC Holding'in sahibi Ethem Sancak kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşındadır? İşte, Ethem Sancak'ın detaylı biyografisi. Kıraça Holding'in sahibi İnan Kıraç kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşındadır? İşte, İnan Kıraç'ın detaylı biyografisi. işte detaylar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu'' tanıtım toplantısı gerçekleştirdi. Düzenlediği bu toplantıda yerli otomobilleri üretecek ortak girişim grubu listesini duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Yerli otomobil üretimi için babayiğitler arıyoruz" çağrısından sonra, üretimin gerçekleştirilmesi için gönüllü olan iş adamları belli oldu. Ortak girişim grubunda tam 5 şirket yer aldı. Söz konusu grubu oluşturan firmalar, imzaları atmak üzere Ankara Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde buluştu. Yerli otomobil üretimi gerçekleştirecek firmalar Anadolu Grubu, BMC, Kıraça, Turkcell ve Zorlu Holding olarak resmen açıklandı. Peki, BMC Holding'in sahibi Ethem Sancak kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşındadır? İşte, Ethem Sancak'ın detaylı biyografisi. Kıraça Holding'in sahibi İnan Kıraç kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşındadır? İşte, İnan Kıraç'ın detaylı biyografisi. işte detaylar...

yerli_otomobil

YERLİ OTOMOBİLLERİ HANGİ FİRMALAR ÜRETECEK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı"nda yerli otomobilin üretiminde yer alacak beş firmayı açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ortak girişim grubunda yer alan 5 şirketi tanıtmak istiyorum.

1) Babayiğitlerin harf sırasına göre ilke Anadolu Grubu'dur. Otomotiv sektöründe ciddi birikimleri olan grubun projede yer almasını isabetli buluyorum.

2) İkinci şirket BMC grubudur. Kendilerini tebrik ediyorum.

3) Üçüncü babayiğidimiz ise Kıraça Holding.

4) Dördüncü babayiğidimiz Turkcell Grubu.

5) Beşinci Zorlu Holding'dir.

Projede bir de özel sektör koordinasyonunu yürütecek olan TOBB ve Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanlığımız var" dedi.

inan_kAraA

İNAN KIRAÇ KİMDİR?

İnan Kıraç, 1937 yılında Eskişehir'de doğdu.

Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra Londra'da City College of Business'te okudu.

Vehbi Koç kayınpederi, Rahmi Koç ise kayın biraderidir.

Uzun süre Koç Holding'de üst düzey yöneticiliklerde bulundu.

İnan Kıraç, 24 yaşındayken 1961 yılında Koç Grubu' na bağlı Ormak A.Ş.'de satış memuru olarak işe başladı.

1966 yılında Fiat Kamyonları'nın ve Midibüslerinin imalatçısı olan Otoyol'un Genel Müdürlüğü'ne atandı.

1970 yılında Türkiye'de üretilen Fiat Otomobilleri'nin pazarlama ve dağıtım şirketi Tofaş Oto Ticaret'in Genel Müdürü oldu. Önce Koç Holding'in Tofaş'tan sorumlu Başkan Yardımcılığı'n Otomotiv Grubu Başkanlığı'na atandı.

1998 tarihinde emekliye ayrılıncaya kadar Koç Holding Yürütme Kurulu Başkanı (CEO) olarak hizmet veren İnan Kıraç, Türk Otomotiv Sektörü'nün gelişiminin her anına tanıklık etmiş, her ayrıntısına profesyonel yönetici olarak emek vermiş ve birçok dev fabrikaya imzasını atmıştır.

1998 yılında İnan Kıraç, Claude Nahum ile birlikte Kıraça Şirketler Topluluğunu kurdu.

İnan Kıraç, 2000 yılında, Suna Kıraç ile birlikte; Vehbi Koç Vakfı Suna ve İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü Antalya Kaleiçi Müzesi'ni kurdu. Daha sonra da 2003 yılında, kültür-sanat, eğitim ve sağlık konularında faaliyet gösteren Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nı ve 2005 yılında da Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'ni kurmuştur.

İnan Kıraç, İstanbul'un Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine yönelik araştırmaları desteklemek amacıyla eşi Suna Kıraç'la birikte kurdukları İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nü 1 Mart 2007 tarihinde hizmete açmıştır.

İnan Kıraç, Vehbi Koç'un kızı Suna ile 1969 yılında evlendi. Çocukları olmadı ama evliliklerinin 15. Yılında 4 aylıkken İpek Kıraç (d. 29 Kasım 1984) adında bir kız çocuğunu 1 Şubat 1985 tarihinde evlat edindiler.

ÖDÜLLERİ

1997 – İnan Kıraç, Galatasaray Eğitim Vakfı kurucusu ve başkanı olarak, Galatasaray Lisesi'nin gelişmesi, Galatasaray Ortaöğretim Okulu'nun açılması, Galatasaray Üniversitesi'nin kurulması (1992) ve Türk – Fransız ilişkilerinde üstlendiği önemli rol nedeniyle, Fransa Cumhuriyeti Devlet Başkanı tarafından 14 Aralık 1997 tarihinde Legion d'honneur nişanı'nın "Officier" rütbesine layık bulunmuştur.

2009 – Suna Kıraç'la beraber Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü katkılarıyla İstanbul Turizm Onur Ödülünü aldı.

ÜYE OLDUĞU KURULUŞLAR

Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı

Alliance Galatasaray, Paris Başkanı

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi

Darülaceze Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi

Galatasaray Spor Kulübü Divan Üyesi

TEVDAK (Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi) Üyesi

TEMA Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi

Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Kurulu Üyesi

Coşkunöz Eğitim Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi

ethem_sancak

ETHEM SANCAK KİMDİR?

Ethem Sancak; 1958 Siirt doğumlu Türk iş adamıdır.

İlk ve orta eğitimini Siirt'te tamamlayan Sancak üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde tamamladı. 1976 yılında mezun olduktan sonra 1976-1978 yılları arasında gazetecilik yaptı.

Üniversite yıllarında katıldığı Türkiye İşçi Köylü Partisi'nin (TİKP) güneydoğu ve doğu sorumluluğu ile Diyarbakır İl Başkanlığını yaptı. İlerleyen yıllarda ticarete atıldı.

1987 yılında Es Ecza Deposu'nu, 1989'da kozmetik ve itriyat alanında eczanelere hizmet sunan Esko Itriyat'ı, 1993 yılında ise Hedef Ecza Deposu'nu kurdu. Hedef Ecza Deposu'nun 2001 yılında Alliance Boots ile ortaklık kurması sonucu kurulan Hedef Alliance Holding yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır. Elindeki holding hisselerini satan Sancak, ES Mali Yatırım Danışmanlık adında bir şirket kurmuş, bu şirketle kamyon, otobüs ve askeri araç üreticisi BMC'yi satın almıştır.

TMSF tarafından İnterbank’tan kaynaklanan borçları nedeniyle el konulan Çukurova Grubu’na ait Akşam gazetesi ve SkyTürk 360 Televizyonu, 2013 Kasımda 62 milyon dolar bedel üzerinden Star Medya Grubu’nun eski sahibi Ethem Sancak’a satıldı. Ethem Sancak, böylece, Skyturk360 televizyonu ve bünyesinde 2 ulusal gazete; 1’i haftalık, 4’ü aylık olmak üzere 5 dergi ve 1’i ulusal, 1’i bölgesel olmak üzere 2 radyo kanalı sahibi oldu.

2006 – 2010 yılları arasında Brezilya İstanbul Fahri Konsolosu olarak görev yaptığı sırada iki ülke arasındaki ilişkilere katkılarından ötürü döneminin Brezilya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Lula da Silva tarafından, iki ülke arasındaki ilişkilere katkılarından ötürü Brezilya'nın en üst düzey hizmet madalyası olan "Rio Branco Liyakat Nişanı" ile onurlandırılmıştır.

2001 yılında 'Yılın İşletmecisi' ve 2005 yılında 'Yılın Girişimcisi' seçilen Ethem Sancak, 2007 yılında ise Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 'Milli Egemenlik Üstün Hizmet ve Onur Ödülüne' layık görülmüştür.

Fuat Sezgin ile birlikte 2010 yılında kurmuş olduğu Fuat Sezgin İslam ve Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

2004 – 2010 yılları arasında Türkiye Ecza Depocuları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve 2007 – 2008 yılları arasında TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyal İşler Komisyon Başkanı olarak görev yapı.

Şu anda İstanbul Modern Sanat Müzesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, TEGV Yönetim Kurulu Üyesi, ERG Yürütme Kurulu Üyesi, Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği(TUSEDAD) Kurucu Üyesi, TESEV Mütevelliler Kurulu Üyesi, Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Üyesi ve Ak Parti Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu (DHK) üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Okan Üniversitesi Danışma Kurulu üyesidir.

Ethem Sancak evli ve üç çocuk babasıdır.