Gündem |

Yerli otomobili gören Almanlar panikledi!

Dün tanıtım lansmanı yapılan yerli otomobil, daha seri üretime bile geçmeden rakiplerini kıskandırmaya başladı. Alman otomobil markası Volkswagen, 1 milyon elektrikli araç üretme hedefini 2025 yerine 2023’e çektiğini duyurdu.

TOGG'un Türkiye'nin Otomobili'nin tanıtıldığı "Yeniliğe Yolculuk Buluşması" ve Bilişim Vadisi Resmi Açılış Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kabine üyeleri, sivil toplum kuruluşlarıyla sektör temsilcilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetlinin katılımıyla Gebze'de gerçekleşti.

İLKLERE VE ENLERE İMZA ATACAK

Türkiye’nin 60 yıllık otomobil özlemini gidermek ve milli otomotiv endüstrisinin dönüşümüne öncülük ederek Türkiye'nin ilk küresel mobilite markası olma amacıyla kurulan TOGG, pazara sunacağı otomobillerin teknik ve donanım özellikleriyle de ilklere ve enlere imza atacak.

TOGG, 2022 yılında C-SUV modeli pazara çıktığında, Avrupa’nın klasik olmayan doğuştan elektrikli ilk SUV üreticisi olacak. Türkiye’nin ilk doğuştan elektrikli, sıfır emisyonlu ve akıllı otomobili olarak üretilecek C-SUV modeli, bu ilklerin yanı sıra sınıfının en uzun aks mesafesi, en geniş iç hacmi, en iyi hızlanma performansı ve en düşük toplam sahip olma maliyeti gibi özellikleriyle de rakiplerinin önünde yer alacak.

Marka lansmanının ardında 2021'de fabrika tamamlanarak açılışı gerçekleştirilecek. 2022'de de ilk aracın banttan indirilmesi hedefleniyor.

HEDEFİNİ 2 SENE ÖNE ALDI

Tüm dünyanın takip ettiği tanıtım ardından Alman otomobil markası Volkswagen hemen harekete geçti.

2025 yılına verdikleri 1 milyon araç vaadini 2023'e çekti.