Yaşam

Yeni tehlikenin adı Downburst!

Meteoroloji'de geçtiğimiz yıllarda görmeye başladığımız Süper Hücre'nin ardından yeni bir tehlike daha ortaya çıktı. Meteoroloji Yüksek Mühendisi Gökhan Abur ani hava değişiklikleri ile ortaya çıkan bu yeni tehlikenin adının Downburst olduğunu açıkladı. Abur, "Yeni başladı ama sık görülecek" dedi...

Türkiye'de son zamanlarda akılalmaz hava olayları yaşıyoruz. Örneğin güneşli bir günün ardından bir anda dolu yağabiliyor kamyonları bile önünde sürükleyen sel baskınları oluşabiliyor. Kısa süreli ancak oldukça etkili sağanaklar su baskınlarına, normalinden daha büyük dolu yağışları da hasarlara yol açıyor.

Bunun dışında normallerin üzerinde ya da altında görülen sıcaklıklar, akıllara küresel ısınmayı getiriyor. Ancak bu ani değişimlerin küresel ısınmayla bağlantısı olsa da 'Downburst' olarak adlandırılan yeni bir kavramı da hayatımıza sokmuş durumda.

NTV Meteoroloji Yüksek Mühendisi Gökhan Abur, bu hava olayının ülkemiz açısından oldukça önemli hal aldığını belirterek bu terimin henüz Türkçe karşılığının bulunmadığını söyledi.

Son yıllarda dikkat çeken bir hava olayı olan süper hücre yağışlarının da çok konuşulduğunu ve bunun meteoroloji tahminlerine de girmeye başladığını ifade eden Abur'a göre artık gündemimizin değişmezlerinden biri de Downburst olacak.

Abur buna ilişkin, ''Bu hava olayını yavaş yavaş hissetmeye başladık. Bunu yağmur damlalarının büyümesiyle anlayabiliyoruz. Özellikle dolu dediğimiz buz parçalarının büyümesiyle çok daha iyi tanımlayabiliriz. Yani o ceviz dediğimiz dolu parçalarının çok daha büyümesi Downburst'un özelliği olarak kayda geçiyor. Süper hücreyi tanımlamasını da kullanıyorduk ama bu terim bizim için yeni'' ifadelerini kullandı.

DOWNBURST NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

Downburst'un yerdeki çok sıcak havanın yukarıdaki çok soğuk havayla çarpışması sonucu meydana geldiğini ifade eden Abur, ''Aslında bu hava olayını yere doğru patlama ve savunma olarak kendi dilimizde tanımlayabiliriz. Çok sıcak ve nemli hava yukarı doğru yükselip çok soğuk havayla çatışınca aşağıya doğru hızlı bir şekilde hava inmeye başlıyor. Çok güçlü bir şekilde yere inip denize çarpmasıyla birliktede de hortumdan çok daha güçlü ve çok daha hasar bırakan hava olayı meydana geliyor'' diye konuştu.

2017'DE YAŞANAN DOLU DOWNBURST'UN İLK ÖRNEĞİ

Temmuz 2017'de İstanbul'da birden bire meydana gelen dolu ve sağanak şehirde büyük maddi zararlara yol açmıştı. Yaklaşık 4 yıl önce yaşanan bu olayının Downburst olduğunu söyleyen Abur, ''Biz şimdilerde bu yağışları gözlemlemeye başladık. Kısa süreler içerisinde dolular fındık büyüklüğünden ceviz büyüklüğüne çıkıyor'' bilgisini verdi.

NEDENİ KÜRESEL ISINMA

Bu yeni tehlikenin nedenini küresel iklim değişikliği ve yer ısınmasına bağlayan Abur, ''Downburstı çok daha sık göreceğiz, sistem gelişmeye başladı'' dedi.