Spor

Yeni Malatyaspor'un borcu 75 milyon TL

Yeni Malatyaspor'un 2020- 2021 Mali Genel Kurulu'nda konuşan Başkan Adil Gevrek, borçlarının 75 milyon TL olduğunu açıkladı. Gevrek, "3 futbolcu tek taraflı sözleşmesini feshetmiş. FIFA'da 3 dosyamız var ancak pandemi nedeniyle henüz sonuçlanmamış dosyamız yok. Açıklanan dosya olmadığı için oradaki borcumuz net değil" dedi.

Yeni Malatyaspor Mali Genel Kurulu Battalgazi Belediyesi meclis salonunda gerçekleştirildi. Genel Kurulda konuşan Başkan Adil Gevrek, bir önceki sezon borçlarının 61 Milyon TL olduğunu hatırlatarak, 2020-21 sezonu itibarıyla borçlarının 75 milyon TL olduğunu açıkladı.

Pandemi nedeniyle zor bir süreçten geçildiğini ve futbolunda bu süreçten olumsuz etkilenen sektörlerden biri olduğunu dile getiren Gevrek, "Yayın gelirleri ödemelerin durduğu, futbolcuların ödemelerinde zorlandığımız bir yıl. 3 futbolcu tek taraflı sözleşmesini fesh etmiş. FIFA'da 3 dosyamız var ancak pandemi nedeniyle henüz sonuçlanmamış dosyamız yok. Açıklanan dosya olmadığı için oradaki borcumuz net değil" dedi.

Her mali kongrede borçların şeffaf şekilde açıklanmasına rağmen bazı gurupların art niyet aradığını ifade eden Gevrek, "Bazı insanlar halen farklı şeyler arıyor. Denetim firması tarafından tasdik edilmiş borcumuz bu. Biz bu borcu kendi açımızdan fazla görüyoruz ancak Süper Lig'deki rakiplerimize baktığımız zaman bize 'Bu da borç mu' diyorlar. Diğer takımların 300-400 milyon TL civarında borçları var" şeklinde konuştu.

YAYIN GELİRİ OLMADAN İMKANSIZ

Süper Lig'de mücadele eden birçok Anadolu takımın yayıncı kuruluş gelirleri ile ayakta durduğunu kaydeden Gevrek, "Süper Lig'de bir takımın mücadele etmesi yayın gelirleri olmadan imkansız. Malatya şehri olarak, takım olarak diğer süper liglerdeki takımlar gibi asla destek almadık. Zaman zaman Malatya Büyükşehir Belediyesi destek verdi ama genel anlamda şehre sahip çıkılmadı. Süper Lig'de olan diğer takımlar kadar destek almadık. Biz bu takımı Afrika'dan ve diğer ülkelerden getirdiğimiz genç oyuncuları 50 bin Dolar bonservisle 2 milyon Euro'dan fazla bir ücretle satarak kulübü yaşatmaya çalıştık. Her zaman böyle oyuncuları bulup gelirleri arttırmak adına çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu.

Süper Lig'de yayıncı kuruluştan geride kalan sezonda 37 milyon TL'lik bir kesinti alamadıklarını ifade eden Başkan Gevrek, "Bugün 75 milyon TL borçtan bahsediyoruz, yapılan kesinti 37 milyon TL. Bu borç nasıl oldu diye soranlara bunların kanıtları var. Bakabilirler hepsine. Döviz kur farkı 25 milyon TL. Yeni Malatyaspor Kulübü en az borcu olan ilk 5 kulüpten biri. Yaklaşık 35 Milyon TL'lik tesisleşme yatırımına harcadık. Bunun altını çizerek söylüyorum evet borçlu kulübüz ama aynı şekilde yatırım yapan bir kulübüz" diye devam etti. (DHA)