Koronavirüs

Yeni koronavirüs aşısı müjdesi: Daha uzun süre bağışıklık sağlayacak!

Pfizer ile birlikte geliştirdikleri aşı Türkiye'de de kullanılan BioNTech'in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin'den koronavirüs aşısı hakkında müjdeli bir açıklama geldi. Aynı zamanda BioNTech firmasının CEO'su olan Şahin, daha uzun süre dayanan ve daha uzun süre bağışıklık sağlayan yeni bir koronavirüs aşısı için çalışmalara başladıklarını belirtti.

BioNTech'in kurucusu ve CEO'su Uğur Şahin, Financial Times'ın online konferans panelinde koronavirüs aşısı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

6 AY BOYUNCA SAKLANABİLECEK

Pfizer ile geliştirilen aşının aşırı soğukta saklanması gerektiğine dikkat çeken Şahin, "Sadece 2 ile 8 santigrat derecede buzdolabında 6 ay boyunca saklanabilecek koronavirüs aşısı geliştirmeye devam ediyoruz. Yakında bunun kullanım onayını almayı planlıyoruz" dedi.

AŞIRI SOĞUĞA GEREK KALMAYACAK

Şahin, "Bizim ilk formülasyonumuzda bu aşıların eksi 80 santigrat derecede saklanması ve taşınması gerekiyordu. Fakat şu an formülü değiştirdik ve bu henüz onaylanmadı ama eğer onaylanırsa aşılarımızı 2 ile 8 derecede tam 6 ay boyunca saklayabileceğiz" açıklamasında bulundu.

TESLİMAT TAVİMİNDE BİR SIKINTI YOK

Şahin, 6 ay boyunca bu ısıda aşının etkisini yitirmeden saklanabileceğini duyurdu.

Öte yandan aynı etkinlikte açıklamalarda bulunan Uğur Şahin, "Bizim ekiplerimiz aşının üretimini artırarak harika bir iş yaptı ve şu an 3 milyar doza doğru ulaşıyoruz. Çok fazla teknik sorun yaşamadığımız ve teslimat takviminde bir sıkıntı olmadığı için çok mutluyuz" dedi.

Şahin, daha önce 2021 yılı için 2.5 milyar doz hedef belirlemişti.

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.