Gündem |

Yeni doğan bebekte koronavirüse rastlandı

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını son olarak İngiltere'nin başkenti Londra'da yeni doğan bir bebekte rastlandı. Uzmanlar, bebeğin ölümcül virüsü doğum sırasında mı yoksa rahim yoluyla mı kaptığını anlamaya çalışıyor.

Birleşik Krallık’ta yeni doğan bir bebek, koronavirüs testi pozitif çıkan dünyanın en genç vakası oldu.

TEST SONUÇLARI DOĞUMDAN SONRA GELDİ

Bebeğin annesi zatürre şüphesiyle günler önce hastaneye kaldırıldı. Ancak test sonucu doğumdan sonra gelebildi.

Annenin durumunun bebeğinkinden daha kötü olduğu anlaşılınca ikili ayrı hastanelerde tedavi görmeye başladı. Bebek, doğumun gerçekleştiği North Middlesex Hastanesi'nde tedavi edilirken, anne ise enfeksiyonda uzman bir hastaneye taşındı.

HEM ANNE HEM BEBEK KORONAVİRÜS

Daily Mail’in aktardığına göre, annenin test sonucunun pozitif çıkmasından sonra bebek de doğumun hemen ardından teste tabi tutuldu. Bebeğin test sonuçları da pozitif geldi.

ANNEDEN Mİ HASTANEDEN Mİ BULAŞTI?

Doktorlar bebeğin virüsü doğum sırasında mı yoksa rahim yoluyla mı kaptığını anlamaya çalışıyor.

“İki hastayla da temas eden personele kendilerini izole etmeleri tavsiye edildi” diyen bir kaynak, "Sağlık yetkilileri hastaların durumunun ardındaki koşulları bir an önce tespit etmeye çalışıyor" dedi.

ÇOCUKLARI DAHA AZ ETKİLİYOR

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan yeni koronavirüsün çocukları daha az etkilediği biliniyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre Çin’de bildirilen vakaların sadece yüzde 2,4’ü çouklardan oluşuyor. Bunlar arasında ağır hastalananların oranıysa yüzde 0,2. Ülkede Kovid-19 diye bilinen hastalık yüzünden ölen çocuk bildirilmedi.

Öte yandan yeni koronavirüs, yaş ölçeğinin öteki tarafında ne denli ölümcül olduğunu kanıtladı. DSÖ'ye göre 80 yaş üstü kişiler için ölüm oranı yüzde 21,9’u buluyor. 10 ila 39 yaşlarındaki kişilerdeki ölüm oranının da yaklaşık yüzde 0,2 olduğu düşünülüyor.

Kanada merkezli Global News'e konuşan McMasterBndeki Kanada Yaşlılık ve Bağışıklık Araştırma Kurulu'ndan Dawn Bowdish, "Virüsün neden çocukları etkilemediği bir gizem. Bu olağandışı. Bu daha önce gördüğümüz bir şey değil ve nedenini bilmiyoruz" dedi.

Washington Post’un aktardığına göre bilim insanları şimdi bunun nedenini çözmeye çalışıyor. Cleveland Çocuk Kliniği’nden Pediatrist Frank Esper’e göre çocukların neden bu kadar az etkilendiğini anlamak, virüsün diğer yaş gruplarını nasıl ve neden hasta ettiğine ya da öldürdüğüne ışık tutabilir.