Yeni Akit yazarı Karahasanoğlu'ndan CHP'li Tanal'a tazminat

Yeni Akit Gazetesi yazarı ve Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Karahasanoğlu, Diyarbakır'da HDP binası önünde eylem yapan aileleri konu edindiği köşe yazısındaki ifadeleri nedeniyle CHP milletvekili Mahmut Tanal'a 2 bin 500 TL manevi tazminat ödeyecek.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “şahsına, kişilik haklarına yönelik ağır ithamlar ve hakaretlerde bulunduğu” gerekçesiyle Karahasanoğlu hakkında tazminat davası açtı.

MAHKEME MANEVİ TAZMİNATA HÜKMETTİ

Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi, Tanal’ın açtığı davayı geçtiğimiz cuma günü karara bağlayarak, Yeni Akit yazarı Karahasanoğlu’nu 2 bin 500 liralık manevi tazminata mahkûm etti.

KARAHASANOĞLU: SÖZLERİM TANAL'A YÖNELİK DEĞİL

Karahasanoğlu, duruşmalara katılmadı. Karahasanoğlu’nun avukatı Ali Pacci, Akit yazarının avukatı, davaya konu yazıdaki ifadelerin Tanal’a yönelik olmadığını öne sürdü. Pacci, müvekkilinin köşe yazısındaki sözlerinin HDP’lilere yönelik olduğunu savunarak, “Bildiğimiz kadarı ile davacının (Mahmut Tanal) Diyarbakırlı annelerin eylemi ile ilgili davalı yazarın eleştirisine sebep bir açıklaması olmamıştır. Öyleyse bu sözleri üzerine alınması için bir neden de yoktur” ifadelerini kullandı.

Karahasanoğlu’nun avukatı Ali Pacci, “Tanal’ın yersiz alınganlık gösterdiğini” belirtti. Pacci,Davacı (Tanal) kusurludur. Kendi kusurlu hareketi ile dava konusu yazının yayınlanmasına sebebiyet vermiştir. Davacı kendi kusurlu hareketi ile dava konusu yazıda isminin geçirilmesine sebebiyet verdiği için, tazminat talebinde bulunamaz” savunmasını yaptı.

Yeni Akit yazarı Karahasanoğlu'ndan CHP'li Tanal'a tazminat ile ilgili etiketler CHP Mahmut Tanal dava Ankara Akit Ali İhsan Karahasanoğlu vekil tazminat