Yemeksepeti CEO’sundan Mansur Yavaş'ın projesine tepki

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, esnafların 0 komisyonla sipariş kabul edebileceği 'Lezzet Ankara' projesini duyurdu. Yavaş'ın sosyal medya hesabından yaptığı duyuruya Yemeksepeti'nin CEO'su Nevzat Aydın'dan tepki geldi. Aydın, "Yüzde 0 az olmuş. Üzerine para verilmeli" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, pandemi sürecinde gelir kaybına uğrayan esnafa yönelik destek çalışması kapsamında, ‘Lezzet Ankara’ isimli bir proje duyurdu.

Proje kapsamında, komisyonsuz yeni bir yemek sipariş portalını aktifleştireceklerini açıklayan Yavaş, "Esnafımızın alın terini korumak adına yüzde 0 komisyonla ‘Lezzet Ankara’ var" dedi.

Ankara'daki lokanta ve kafe işletmecilerini ‘Lezzet Ankara’ portalına kaydolmaya davet eden Yavaş, uygulama sayesinde esnafın komisyon ödemeden sipariş alabileceğini duyurdu.

Yemeksepeti'nin kurucusu Nevzat Aydın, Mansur Yavaş'ın ‘Lezzet Ankara’ projesini paylaştığı Twitter mesajının altına, "Dünyada bir ilk olmuş başkanım. Rekabet güzel şey. Sizi seviyoruz" yorumunu yaptı.

Aydın ikinci mesajında ise uygulamayı eleştirirken şu ifadeleri kullandı:

"Şaka bir yana rakip olmayan bir devlet kalmıştı. %0 da az olmuş, üzerine para verilmeli."

GETİR'E DE GÖNDERME

Aydın, geçtiğimiz ay sosyal medya üzerinden Yemeksepeti'nin kurumsal hesabını etiketleyeyen bir restoran sahibi ile tartışmıştı.

"Bünyenizde çalışan restoranların ödemesini neden her ay geciktiriyorsunuz? yüzde 38 ve fazlası komisyonunuzu hemen alıyorsunuz. Müşteriden de ödemeyi hemen alıyorsunuz. Ama bizi paramızı alabilmek için yalvartıyorsunuz! Haram zıkkım olsun'' diyerek isyan eden restoran sahibine Aydın şu tepkiyi vermişti:

"Yemeksepeti’nin ortalama komisyonu yüzde 8 civarı. En yüksek komisyon ise yüzde 12. Kurye servisi hizmetini komisyonmuş gibi gösteriyorsunuz. Kendi kuryenizi kullanırsanız böyle bir sorun kalmaz, yüzde 10 komisyon verirsiniz. Paralar her onbeş günde bir kesilen fatura üzerine yatırılıyor. Bu ay bayrama ve 19 Mayıs’a denk gelinmesine rağmen yine beş iş günü içinde yatırılıyor. Tahminim Pazartesi hepsi ödenmiş olur."

Restoran sahibi Yemeksepeti'ni ile Getir'i kıyaslayınca, Aydın, "Biz o kadar zengin değiliz" sözleriyle tartışmayı sonlandırmıştı.

Yemeksepeti CEO’sundan Mansur Yavaş'ın projesine tepki ile ilgili etiketler Ankara Mansur Yavaş Twitter yemeksepeti Nevzat Aydın