Yaşam

Yeğenini çekiçle öldürmüştü! Cinayetin arkasından 'ensest taciz' çıktı...

Senarist olan yeğeni Emre Duran'ı çekiçle başına vurarak ölümüne sebep olan dayısı Yaşar Kapcak'ın hakim karşısında verdiği ifade ortaya çıktı. 8 ay önce işlenen cinayetle ilgili "Elime geçen bir şeyle başına vurdum. Çekiçle vurduğumun farkında değildim." açıklaması yapan dayı Kapcak, yeğeninin babası tarafından taciz edildiğini iddia etti.

Güngören'de 8 ay önce 27 yaşındaki senarist yeğeni Emre Duran'ı başından çekiçle vurarak ölümüne sebep olan 52 yaşındaki dayı Yaşar Kapcak ilk kez hakim karşısına çıktı.

ENSEST TECAVÜZ İDDİASI

'Kasten adam öldürme' suçuyla müebbet hapsi istenen dayı Kapcak, olay anını anlatırken akıllara durgunluk veren bir ensest ilişki iddiasında bulundu. Dayı Kapcak, yeğeni Emre Duran'ın ve onun kız kardeşinin babaları tarafından taciz edildiğini iddia etti. Duruşma salonunda bulunan Emre Duran'ın annesi Saime Duran ise konuyla ilgili " Ben bu adama eşimin Emre ile kızımı taciz ettiğini söylemedim. Zaten böyle bir şey de yok." açıklaması yaptı. 

"ÇEKİÇLE VURDUĞUMUN FARKINDA DEĞİLDİM"

Sanık Yaşar Kapcak, olay gününü anlatırken yeğeni Emre ile aralarında tartışma çıktığını belirterek, "Geldi bana saldırdı, ben de yere düştüm. Gücüm yetmedi. Daha sonra küfür ve hakaretler etti. Küfür etmemesini 2 aydır bana küfürler ettiğini söyledim. Yerde yatarken 'Allah belanı versin' diyerek yüzüme tükürdü. Kalktım 'Yapma dedim' ama o küfür etmeye devam etti. Elime geçen bir şeyle başına vurdum. Çekiçle vurduğumun farkında değildim.

 

"İNTİHAR ETMEK İSTEDİM"

Ona vurduğum gibi ben de bayılmışım. Uyandığımda yanımda çekiç vardı. Emre de baygın vaziyette yatıyordu. Çekyatın üzerindeydi ve yüzünde kan gördüm. Onu öyle görünce fenalaştım, ne yapacağımı şaşırdım. Mutfağa gidip bıçak aldım. İntihar etmek amacıyla bileklerimi kestim, salonda bulunan ilaç kutularındaki ilaçları içtim, doğalgazı açtım. Yaşamak istemedim. Yalnız Emre'ye bıçakla herhangi bir darp da bulunmadım. Bıçağı sadece kendimde kullandım" dedi.

"ÇIPLAK BİR ŞEKİLDE BALKONA ÇIKMAK İSTEDİ"

Mahkeme başkanının "Neden sana hakaret ediyor?" sorusuna sanık Kapcak şu savunmayı yaptı: "Emre sürekli alkol alan birisiydi. Annesi de bana Emre'nin alkol almasını istemediğini söylemişti. O şartla da çocukları yanına aldı. Bende alkol almamasını söylediğim için bana kızıyordu. Olay günü de ben salonda televizyon izliyordum. Emre de içeride uyuyordu. Uyanıp salona üstü çıplak vaziyette geldi ve o şekilde balkona çıkmak istedi. Ben de çıplak bir şekilde balkona çıkmamasını söyledim. Aslında bir mesele daha var.

"BABASI EMRE'YE TACİZDE BULUNUYORDU"

Ölümüne sebep olduğu yeğeninin babası tarafından taciz edildiğini ise "Bunu söylemek istemiyordum ama anlatacağım. Kız kardeşim bana eşinin İrem ve Emre'ye taciz de bulunduğunu söylemişti. Bu mesele benim hep aklıma takıldı. Sonrasında kız kardeşime söyleyince 'Biz aile arasında meseleyi kapattık' dedi. Olay anı Emre'ye ne biçimde ve nasıl olduğunu sordum. Tartışma böyle başladı. Benim öldürmek gibi bir kastım yoktu, çok pişmanım." ifadeleriyle anlattı.

"EŞİMİN TACİZ ETTİĞİNİ SÖYLEMEDİM, ZATEN BÖYLE BİR ŞEY YOK"

Öldürülen Emre Duran'ın annesi Saime Duran, "Oğlum yerde kanlar içinde yatıyordu. Bu arada alnından da bıçaklanmıştı. Çekiç de kardeşimin yattığı yatağın baş ucundaydı. Kardeşim, oğlumun telefonunu tuvaletin havalandırmasından atmış, kendi telefonunu da yakmış. Bu adamın mı aklı yerinde değil? 'Kavga ettik' diye yalan söylüyor. Benim oğlum yatağında uyuyordu. Benim oğlumu uykusunda öldürdü. Bu arada ben bu adama eşimin Emre ile kızımı taciz ettiğini söylemedim. Zaten böyle bir şey de yok" dedi.

"BABAM BİZİ TACİZ ETMİYOR, ASIL BU ADAMIN KIZLARINA SORALIM"

Tanık olarak dinlenen maktulün kız kardeşi İrem Duran, "Olayı ben görmedim. 13.30 - 22.00 vardiyasında çalışıyordum. Saat 15.30'da dayımla telefonda konuştuk. Bana 'Kaçta eve geleceksin?' diye sordu. Ben de ona 23.00 gibi evde olacağımı söyledim. Neden aradığını sorunca da 'Yok bir şey' dedi. 17.00'de de akrabalarım gelip beni iş yerinden aldı. Ağabeyimin öldüğünü de evin önüne gidince öğrendim.

Ağabeyim evde içki içmezdi. Senarist ve yazar olduğu için gündüzleri uyuyor, akşamları da çalışıyordu. Dayım sırf ağabeyime takıntılı olduğundan gece odasının ışığını kapatıyordu, internetin fişini çekiyordu. Ağabeyim için hep bize 'Bundan bir şey olmaz' diyordu. Ağabeyim son bir ay eve doğru bile doğru düzgün gelmiyordu. Babamın bizi taciz ettiğine dair bir şey de asla yok. Asıl onu bu adamın kızlarına sormak lazım" dedi. Sanık Yaşar Kapcak'ın cezai sorumluluğunun bulunup bulunmadığına dair rapor alınmasına karar veren mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

KASTEN ÖLDÜRME SUÇUNDAN MÜEBBET HAPSİ İSTENİYOR

 İddianamede otopsi sonucuna göre Emre Duran'ın çekiç ve bıçak darbesiyle özellikle baş kısmından yaralanmak suretiyle öldüğü belirtildi. İddianamede, şüpheli Yaşar Kapcak'ın "Kasten öldürme" suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasını talep ediliyor.