Kültür Sanat |

Yazar Luis Sepülveda koronavirüs nedeniyle öldü...

Latin Amerika edebiyatının önemli isimlerinden Şilili Luis Sepülveda, yakalandığı koronavirüs virüsünü yol açtığı Kovid-19 hastalığı nedeniyle 70 yaşında vefat etti. Sepülveda geçtiğimiz şubat ayında Kovid-19 teşhisi ile hastaneye kaldırılmıştı.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Şubat ayında koronavirüse yakalanarak hastaneye kaldırılan Latin Amerika edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Luis Sepülveda, Kovid-19'a karşı verdiği yaklaşık 2 aylık mücadeleyi kaybederek vefat etti.

Büyülü gerçekçilik akımının da önemli bir temsilcisi olan yazar Luis Sepülveda’ya Portekiz’de katıldığı bir festivalin ardından Kovid-19 teşhisi konulmuştu.

Observador’un haberine göre, festivaldeki tüm katılımcılar daha sonra karantina altına alınmıştı. 

LUIS SEPÜLVEDA KİMDİR?

1949’da Şili’nin Ovalle isimli köyünde doğan Luis Sepülveda 20. yüzyılın ikinci yarısında yaşanan 68 Hareketi, Vietnam Savaşı, Pinochet diktatörlüğü dönemi gibi birçok kritik zaman eşiğine tanıklık etti.

Luis Sepülveda’nın Martıya Uçmayı Öğreten Kedi, Aşk Romanları Okuyan İhtiyar, Mutluluğa Dair Bir Düşünce ile Miks, Maks ve Meks’in Öyküsü kitapları Can Yayınları tarafından Türkçe'ye çevrilerek yayınlandı.