Gündem |

Yavşaklığından anlamalıydık... Atambayev de FETÖ'cü çıktı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın peşinden 'Tayyip abi' diye dolaşan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev FETÖ sempatizanı çıktı! Daha önce Rusya krizinde Ruslardan yana tavır alan Atambayev bu kez de FETÖ darbesini aklamaya çalıştı

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Kırgızistan'da Fethullah Gülen'in adamlarının darbe yapabileceği yönündeki iddiaları "absürt" olarak nitelendirdi.

Yerli ve yabancı basın mensuplarının katıldığı basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atanbayev, bir gazetecinin Mevlüt Çavuşoğlu'nun iddialarını sorması üzerine, "Bu, absürt bir iddiadır. Şayet kendileri bu kadar akıllıysa, o zaman neden kendi ülkelerindeki darbeyi zamanında fark edemediler? Biz, tabii ki, bütün tavsiyeleri dikkate alacağız ve bu konuyla ilgili bilgileri inceleyeceğiz. Fakat bizi korkutmaya ve bize bir şey öğretmeye gerek yok" diye konuştu.

Basın toplantısında Türkiye ile ilişkilere de değinen Atambayev, Türkiye'nin zor zamanlarda Kırgızistan'a yaptığı yardımlardan ötürü minnettar olduklarını, fakat hiç kimsenin bir başka ülkeye kendi şartlarını dayatmaya hakkı olmadığını ifade etti.

Atambayev, "Biz, egemen bir ülkeyiz ve bize neyin gerekli olup olmadığına, kendimiz karar vermeliyiz. Ülkeler birbirlerine hiç bir şart olmaksızın yardım etmeli, bizim her söylenene evet diyeceğimizi zannetmemelidir. Yoksa, öyle bir yardım bize lazım değildir. O yardımı geri alabilirsiniz. Biz, ülkelere, yaptıkları yardımlardan ötürü minnettarız, fakat hiç kimse bize, şart dayatmamalı" diye konuştu.

"TAYYİP ABİ" DİYE HİTAP EDİYORDU

Kırgızistan Başbakanı Almazbek Atambayev, geçtiğimiz yıllarda Ankara'ya yaptığı ziyarette o dönem başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'a "Tayyip Abi" diye hitap etmesiyle gündeme gelmişti.