Yaşam

Yavru yunus operasyonu! Göldeki buldu koşarak denize ulaştırdı

Sakarya'daki Küçükboğaz Gölü'nde bulunan restoran işletmecileri, gölde buldukları yavru yunusu kurtarmak için seferber oldu. Önce işletmenin havuzuna alınan minik yunus daha sonra koşa koşa denize götürüldü.

Sakarya'nın Karasu ilçesi Aziziye Mahallesi Küçükboğaz Gölü kenarında bulunan bir restoranda işletmenin personeli, gölde yavru bir yunus balığı gördü ve durumu hemen işletme sahipleri Hüseyin ve İsmail Şentürk’e bildirdi. İsmail Şentürk, tereddüt etmeden kıyafetleriyle göle girdi ve yavru yunus balığını bulunduğu yerden çıkararak işletmesinin havuzuna koydu. Şentürk, burada kısa bir süre beklettikten sonra uzunluğu 50 santimetreyi bulan yavru yunus balığını yaklaşık 200 metre mesafede bulunan Karadeniz’e doğru hızla koşarak balığı denize bıraktı ve ölmesini engelledi.

İsmail Şentürk, “Denizin açık olduğu bölgeden göle giriyor. Sazlıkların oradan kendine çıkacak bir yer arıyordu. Buraya bizim iskeleye doğru geldi. Biz de buradan merdiveni aşağına indirdik. Ardından göle indim, aldım. Zaten yunus oksijensiz kalmıştı. Hemen kendi havuzumuza attım. On saniye kadar beklettim. Hemen aldım ve 200-250 metre uzaklıktaki denize koşa koşa götürdüm ve bıraktım. Hayvan hemen kendine gelemedi. On dakika kadar da tuzlu suda müdahale ettik. Sonrasında hayvan kendine geldi ve öz yurduna gitmiş oldu” dedi.

Sitene Ekle

Yorumlar