Ekonomi

Yatırımcıların gözü bugün açıklanacak veride! Doların seyri değişebilir...

Dün haziran ayı işsizlik oranlarının beklenenden olumlu gelmesi ile birlikte düşen dolar yeni güne 8.60 seviyesinden başladı.Yatırımcıların gözü ABD'den gelecek açıklamada. Kurun seyrinde bugün ABD'de açıklanacak temmuz ayı enflasyon verisi etkili olacak.

Haziran ayı işsizlik oranının yüzde 10.6 ile beklentilerden olumlu gelmesi ve doların küresel olarak zayıflamasıyla dolar/TL 8.65'ten 8.60'a gerilemişti. Dolar yeni güne de 8.61 liradan başladı.

FED DAHA SIKI POLİTİKA BENİMSEYEBİLİR

Bugün doların seyrinde ABD'de 15.30'da açıklanacak temmuz ayı enflasyon verisi etkili olacak. Enflasyonun beklentileri aşması Fed'in daha sıkı bir politikası benimsemesine yol açabilir. Bu sebeple veri piyasalar tarafından dikkatle takip ediliyor.

FAİZ ARTIŞI BEKLENMİYOR

Ancak Goldman Sachs, bugün açıklanacak enflasyon verilerine ilişkin raporunda dolarda devam eden yükseliş için neden görmediğini ifade ederken Fed'in 2023 yılı 3. çeyreğine kadar faiz artırmasının beklenmediğini tekrarladı.

Değerlendirmede ABD'de mali teşviklerin azalması ile büyüme hızında ve enflasyonda yavaşlama olabileceği kaydedildi. Bunun da Fed'in faizi daha uzun süre değiştirmemesine imkan tanıyacağı yorumu yapıldı.

Günün Videosu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Projesi'nde ilk aşama tamamlandı. Proje kapsamında ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA ve sürü mimarisi geliştirildi.