Ekonomi |

Yatırım yapmak isteyen mudiyi bakın nasıl terslediler!..

Son yıllarda bilançolarını rekor kârlarla kapatan bankalar iyiden iyiye "tok esnaf" rolüne soyundu... Bazı dev bankaların, müşterilerinin birikimlerini yatırım amaçlı kullanmak için bile ayak sürüdüğü ortaya çıktı! Yaşananların detaylarını SuperHaber yazarı Nuran Yıldız paylaştı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu yeni ekonomi modeli ile piyasalarda haftalardır büyük hareketlilik yaşanıyor. Son olarak kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın döviz hesaplarına ilişkin verdiği mesajlar piyasalarda büyük yankı buldu. Dolar kuru rekor seviyede kayıp yaşayarak bu sabah 11 TL'ye kadar geriledi.

Ekonomide yaşanan son gelişmelerin vatandaş boyutuna dair önemli bir bilgi paylaşan iletişim profesörü, SuperHaber yazarı Nuran Yıldız da bu haftaki yazısında çarpıcı bir detay paylaştı.

Bir arkadaşının bankaya para yatırmak için müşteri temsilcisini aradığını aktaran Yıldız, aralarında geçen şaşkınlık verici konuşmayı şöyle anlattı;

"Arkadaşım bankasını arıyor, ülkemizin iki büyük bankasından biri.

Müşteri temsilcisiyle arasında geçen diyalog şöyle:

-60 bin TL param var, değerlendirmek istiyorum. Ne önerirsiniz?

-Siz ne yapmak istiyorsunuz?

-Bilmediğim için size soruyorum, dolar almak istemiyorum arkadaşlarım fona yatırmamı söylüyor.

-Portföy yönetim hizmetimiz yok. Siz ne yapmak istediğinizi söylerseniz yardımcı olabilirim.

-Ne yapmak istediğimi bilmediğim ve müşteri temsilcim olduğunuz için sizi aradım.

-Valla bu ortamda size bir şey söyleyemem. Ne dersem yarına yalan olur. Siz başınızın çaresine bakın.

Konuşmaya tanığım. Bizimkine “neden tepki vermediğini” sordum, “versem ne olacak ki” dedi, “banka bile kendisine gelecek parayı belirsizlikten geriye çeviriyorsa ne denebilir?”"

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN...