Dünya |

Yasak aşkından Kral Carlos itirafı

İspanya'nın eski Kralı Juan Carlos'un 'yasak aşkı' Corinna Larsen bir konuştu pir konuştu. Kral Carlos ülkesinde hakkında başlatılan yolsuzluk soruşturması nedeniyle 3 Ağustos'ta Birleşik Arap Emirlikleri'ne giderek orada yaşamaya başlamıştı. Carlos'ın birçok gizli hesabı bulunduğunu belirten Larsen, kendisine de 65 milyon euro verdiğini söyledi. Larsen "Bu, onun için ne kadar önemli olduğumun bir göstergesi." ifadelerini kullandı.

Yolsuzluk iddiaları nedeniyle 39 yıl yönettiği İspanya'yı terk ederek Birleşik Arap Emirliklerine giden eski Kral Juan Carlos hakkında yeni iddialar ortaya atıldı.

Juan Carlos ile uzun yıllar ilişki yaşadığını öne süren Corinna Larsen, BBC'ye verdiği demeçte, eski Kralın yurt dışında yüzlerce hesabının olduğunu iddia etti.

Eski İspanya Kralının kendisine 65 milyon euro hediye ettiğini söyleyen Larsen, "Bu, onun için ne kadar önemli olduğumun bir göstergesi." dedi.

40 yıldır çalışan bir aile şirketinin sadece kendisinin üzerine odaklanmasına şaşırdığını ifade eden Larsen, "Oysa yurt dışında yüzlerce hesabı olmalı." diye konuştu.

KISA SÜREDE YAKINLAŞTIK

İspanya Kralı ile 2004-2009 yıllarında yaşadığı ilişkinin ayrıntılarını da anlatan Corrina Larsen, "Çok kısa sürede birbirimize yakınlaştık. Siyaset, tarih, iyi yemek veya şarap gibi birçok konuda ortak görüşümüz vardı. Ben o dönemde iki çocuklu dul bir kadın olarak Londra'da yaşıyordum. Madrid'de küçük bir çiftlik evinde buluşup, birlikte seyahat ediyorduk." dedi.

Danimarka kökenli Alman iş kadını, Juan Carlos'un bir dönem günde 10 kez kendisine telefon ettiği bilgisini de verdi.

Juan Carlos ile ilişkisinden Kraliçe Sofia'nın da haberinin olduğunu ileri süren Larsen, "Juan Carlos bana, kraliyeti temsil etme konusunda eşiyle arasında bir anlaşma bulunduğunu ancak her ikisinin de bağımsız ve farklı hayatları olduğunu söylemişti." dedi.

Juan Carlos'un bir keresinde babasıyla görüşüp "kızınızla evlenmek istiyorum" dediğini de söyleyen Larsen, ancak İspanya'da monarşinin zarar görmemesi için bu konunun hiçbir zaman gündeme gelmediğini belirtti.

İSPANYA İSTİHBARATINDAN TEHDİTLER

55 yaşındaki iş kadını ayrıca, Juan Carlos ile ilişkisi hakkında basına konuşmaması için İspanya İstihbarat Servisi üyelerinden "tehdit alıp, baskı gördüğünü" iddia etti.

Larsen, tatilde olduğu sırada bazı kişilerin Monaco'daki evine girerek belgeler aradığını, Galler Prensesi Diana'nın Paris'te geçirdiği trafik kazasına atfen "Monaco-Nice arasında çok fazla tünel var." denilen kimliği belirsiz telefonlar aldığını ve 2012 yılında dönemin İspanya İstihbarat Merkezi Başkanı Felix Roldan'ın Londra'da kendisini ziyaret ederek "Basınla konuşma. Söylenenleri yapmazsan senin ve çocuklarının güvenliğini garanti edemeyiz." dediğini ileri sürdü.

Eski Kral hakkında yürütülen yolsuzluk soruşturması kapsamında Larsen'ın 8 Eylül'de Madrid'deki Ulusal Mahkemede ifade vermesi bekleniyor.

ESKİ KRAL BAE'YE GİTTİ

Juan Carlos'un, İspanya ve İsviçre'de hakkında yürütülen soruşturmalar ve basında çıkan iddiaların ardından 3 Ağustos'ta ülkeyi terk etme kararı aldığı açıklanmış, ardından aynı tarihte Birleşik Arap Emirliklerine gittiği belirtilmişti.

İspanya'da 39 yıl (1975-2014) boyunca devlet başkanı olan ve diktatör Franco'nun ardından demokrasiye geçişin önünü açmasıyla bilinen 82 yaşındaki eski Kral Juan Carlos, 18 Haziran 2014'te tahtını oğlu Felipe'ye bırakmış ve ardından 2 Haziran 2019'da kraliyet ailesi içindeki tüm resmi sorumluluklarını sona erdirdiğini açıklamıştı.

İspanyol konsorsiyumu tarafından 2012'de kazanılan Mekke-Medine hızlı tren projesi ihalesinden komisyon almakla suçlanan, İspanyol ve İsviçre mahkemelerince hakkında açılmış bir soruşturma olan Carlos'un devlet bütçesinden aldığı yıllık 198 bin 945 euroluk maaş, yolsuzluk iddialarının ardından haziran ayında kesilmişti.

(AA)