Gündem

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin: 451 HDP'li hakkında siyasi yasak isteniyor!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'ye açılan kapatma davasına ilişkin konuştu. Şahin, iddianamede 451 HDP'li hakkında siyasi yasak istendiğini ifade etti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, geçtiğimiz günlerde HDP'nin kapatılması istemiyle hazırladığı yeni iddianameyi, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) gönderdi. AYM de ilk inceleme için raportör görevlendirdi.

Raportörün ilk incelemeye ilişkin raporunu 15 gün içinde tamamlayarak AYM heyetine sunması beklenirken, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin'den konuyla ilgili bir açıklama geldi.

 Antalya'da düzenlenen "Sınıraşan Örgütlü Suçlarla Mücadele" konulu konferansa katılan Şahin, çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

"İDDİANAME 843 SAYFA. 451 KİŞİ İÇİN YASAK İSTENİYOR"

 Şahin, HDP iddianamesinin hazırlandığını ve Anayasa Mahkemesi’ne sunduklarını belirterek, bundan sonraki sürecin AYM’nin yetkisinde olduğunu söyledi.

Şahin, “Tüm delilleri, kararları dosyaları, CV’leri ve HDP yetkililerinin konuşmalarını dosyada delil olarak sunduk. İddianame 843 sayfa. 451 kişi için yasak isteniyor 69 kişi de odak olduğu için iddianamede yer alıyor” dedi.

PARTİNİN BANKA HESABINA TEDBİR KONULMASI DA İSTENDİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, iddianamede, 69 kişinin terör örgütü lehine konuşmalarının olduğunu ve 451 kişi hakkında siyasi yasak istendiğini aktardı.

HDP’ye kapatma davasının iddianamesinde partinin banka hesabına tedbir konulması da istendi.

 NE OLMUŞTU?

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP’nin kapatılması için 17 Mart 2021’de Anayasa Mahkemesi'ne iddianame sunmuştu.

“HDP’nin terör eylemlerinin odağı olduğu, HDP üyelerinin beyan ve eylemleriyle devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı amaçladıkları” belirtilen iddianame için Anayasa Mahkemesi tarafından raportör görevlendirilmişti.

AYM İADE ETMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davada iddianameyi evrak ve usul eksiklikleri nedeniyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iade etmişti.

YENİDEN İDDİANAME DÜZENLENDİ

Yaşanan bu gelişmenin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’nin kapatılması istemiyle yeniden iddianame düzenledi.