Gündem

Yangın söndürme uçağı içerisinde 1,5 saat!

Türkiye, bir haftadır pek çok ilde eşzamanlı olarak başlayan orman yangınlarıyla boğuşuyor. Yangınlara müdahale ise hem havadan hem de karadan aralıksız devam ediyor. Peki bir yangın söndürme uçağı içerisinde neler yaşanıyor? Gazeteci Cüneyt Polat anlattı...

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Yangınlarıyla mücadele 7'nci gününde devam ederken, yoğun olarak Antalya ve Muğla'da orman yangınlara müdahale sürüyor.

Yangınlara mücadele çalışmalarına katılan gazeteci Cüneyt Polat da bir yangın söndürme uçağı içerisinden izlenimlerini aktardı.

Antonov An-32 yangın söndürme uçağı ile çalışmalara katılan Cüneyt Polat, "Az önce indim uçaktan. Duman tüten her yerin üzerinde ya bir uçak ya bir helikopter var. Pilotlar sosyal medyadaki bu yalan fırtınasından dolayı üzgün. 16 uçak 45 helikopterle her yere yetişmeye çalışıyorlar." dedi.

Uçakta 1,5 saat boyunca zor bir tecrübe yaşadığın dile getiren Polat şöyle devam etti;

"Yağ kokusu, gürültü, ter, basınç... Şu kadarını söyleyeyim. Yerdeki kahramanlar kadar gökteki kahramanların da emeği var. Hiç kolay bir süreç değil. Yakıt ikmali, su ikmali, o gürültüde ve basınçta 14 saat uçuş. Ve karşılığı koca bir yalan fırtınası. Hepsinin iyilere selamları var. Minnettarız. 1 Antonov 32, 7-8 mürettebat ile uçuyor. 2 kaptan, 1 uçuş mühendisi ve navigasyon subayı. Ayrıca 3 veya 4 ikmal mürettebatı."