Gündem

Yalan haberlere 250 bin TL tazminat

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhuriyet Gazetesi'nin Nisan ayında yayımladığı 3 ayrı haber hakkında kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesi ile avukatı aracılığı ile tazminat davası açtı. Avukat Sezgin Tunç aracılığı ile açılan davada Cumhuriyet Gazetesi'nden 250 bin lira manevi tazminat talep ediliyor.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

İstanbul Anadolu Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesine sunulan dava dilekçesinde, Cumhuriyet gazetesinin 14 Nisan 2020 tarihli nüshasında "Boğaz’da kaçak var" başlıklı haberde, Altun hakkında asılsız ve mesnetsiz iddialarla gerçeklerin saptırılarak kamuoyunun yanıltılmaya çalışıldığı ifade edildi.

Bunun dışında hukuk ve ahlak kurallarına aykırı olarak, Altun'un evinin fotoğraflandığı, evinin fotoğrafı ve açık adresine haber metni içerisinde hedef gösterircesine yer verildiği aktarıldı.

Dilekçede, gazetenin 15 Nisan 2020 tarihindeki "CHP: Dolandırıcılık" başlıklı, 29 Nisan 2020 tarihindeki "Suçumuz suçu ifşa/Suçumuz kaçağa suç üstü yapmak" başlıklı haberlerle de Altun'un kişilik haklarının ihlal edildiği ifade edildi.

Yalan haberlerin ardından yaşanan süreçlere de değinilen dilekçede, "Boğazda kaçak var" başlıklı haber nedeniyle 150 bin lira, "CHP: Dolandırıcılık" başlıklı haber nedeniyle 50 bin lira, "Suçumuz suçu ifşa/Suçumuz kaçağa suç üstü yapmak" başlıklı haber nedeniyle 50 bin lira olmak üzere toplamda 250 bin lira manevi tazminat talep edildi.

Alınan bilgiye göre, avukatlar bu haber sonrası eylem ve beyanatları nedeniyle CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP ilçe başkanı Suat Özçağdaş ve CHP milletvekilleri Özgür Özel ve Engin Özkoç hakkında da dava açmaya hazırlanıyor.