Ekonomi

Volkswagen'den kritik Türkiye kararı

Volkswagen operasyonlarının bir kısmını Türkiye'ye getirmek amacıyla bir fabrika kuracaktı. Bu plan koronavirüs salgınından kısa süre önce gündeme gelmişti. Ancak pandemi ile birlikte bu plan ertelenmişti. Son gelişme ise bizzat Alman devinin CEO'su Herbert Diess'in açıklamaları ile ortaya çıktı. Diess, evcut üretim kapasitesinin koronavirüs nedeniyle şimdilik yeterli olduğunu, bu nedenle Türkiye'de fabrika açmaktan vazgeçip Slovakya'daki üretim tesisini güçlendireceklerini açıkladı.

Türk otomotiv endüstrisini heyecanlandıran “Volkswagen’in Türkiye'de fabrika açma planı” beklendiği gibi sonuçlanmadı. Bizzat Volkswagen CEO’su tarafından yapılan açıklamaya göre Alman otomotiv devi, Türkiye’de fabrika kurmaktan vazgeçti.

Konuyla ilgili haberler ilk ortaya çıktığında Volkswagen’in yeni üretim tesisi için Türkiye’yi seçeceği ifade ediliyordu. Hatta dev firma bu amaçla geçtiğimiz yılın ekim ayında Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ. adıyla 943.5 milyon TL sermayeli bir şirket kurdu.

Volkswagen CEO'su Herbert Diess, kısa süre önce otomobil odaklı Alman web sitesi Automobilwoche’ye yaptığı açıklamalarda koronavirüs salgını nedeniyle talebin düştüğünü ifade ederek, ellerindeki üretim kapasitesinin mevcut talebi karşılamaya yeterli olduğunu savundu. Bu nedenle de Volkswagen, yeni bir fabrika kurmak yerine Slovakya'da bulunan mevcut tesisini büyütmeye karar verdiğini söyledi.

Volkswagen’in Slovakya, Bratislava’da bulunan fabrikası halihazırda Touareg, Audi Q7, Audi Q8 ve Porsche Cayenne gibi modellerin üretiminden sorumlu bulunuyor. Şirket, 1 milyar euro değerinde bir yatırım gerçekleştirerek buradaki üretim tesisini büyüterek fabrikaya bir üretim bandı daha eklemeyi planlıyor. Yeni üretim bandında, şirketin Manisa’ya açacağı fabrikasında üretmeyi planladığı Passat ve Skoda Superb modellerinin üretimi gerçekleştirilecek.

Günün Videosu
Roketsan, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla merak uyandırdı. Roket fırlatması öncesi geri sayımın olduğu bir animasyon filminin bulunduğu paylaşıma "Yarını bekleyin" notu düşüldü.