Ekonomi

Volkswagen Transporter Gölcük'te üretilecek

Alman devi Volkswagen'in (VW) Transporter T6 ticari aracını, Türkiye'deki Ford Otosan Kocaeli-Gölcük fabrikasında üreteceği iddia edildi. Ford'un geçen hafta duyurduğu Türkiye'deki kapasite artırımı yatırımının VW'nin T6 Van'ını üretmeye olanak sağlayacağı belirtiliyor.

Dünya'nın haberine göre Ford Otosan geçen hafta Kocaeli fabrikasında yıllık kapasiteyi 2026 itibariyle 440 bin araçtan 650 bin araca yükseltecek 20,5 milyar TL'lik bir yatırım yapılacağını açıklamıştı. KAP'a yapılan açıklamada yatırımın "Uzun dönem yeni nesil ticari araç projelerinde kullanılacağı" belirtilmişti. İki şirket 2019'da ticari araçların mühendisliği ve üretimi için sanayi ittifakı açıklamış, otonom araç ve elektrikli araç projelerinde de işbirliği yapılacağı belirtilmişti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ford Otosan yetkilileri, VW'nin T6 ticari aracının Türkiye'deki Ford Otosan Kocaeli fabrikasında üretilmesi konusunda çalışmaların devam ettiğini, henüz resmi bir açıklama yapılmadığını söyledi.

KOCAELİ FABRİKASINDA ÜRETİLECEK

Ford'un yeni bir VW Transporter Van'ının mühendisliğini ve üretimini yapacağını ve üretimin 2022'de başlayacağı daha önce açıklanmıştı. Ayrıca açıklamada VW'nin de Polonya'da VW Caddy'nin yanı sıra Ford için kompakt Van üreteceği belirtilmişti.

Ford ve VW yaptıkları açıklamada Ford'un üreteceği VW Transporter aracın nerede inşa edileceğini açıklamamıştı ancak kaynak bu yeni transporter aracın üretiminin Ford'un Kocaeli fabrikasında yapılacağını belirtiyor.

Ford Türkiye'deki yatırımın VW Transporter üretimi için olduğu bilgisini teyit etmedi ve şirket Automative NEws Europe'a gönderdiği mailde "Son yatırımlar Ford'un lider konumunu destekleyecek ve Avrupa ticari araç pazarındaki büyümesini artıracak" ifadelerini kullandı.

VW şu anda Transporter'un T6 sedan ve ticari modellerini Almanya'da Hannover fabrikasında üretiyor.

 

Günün Videosu
Roketsan, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla merak uyandırdı. Roket fırlatması öncesi geri sayımın olduğu bir animasyon filminin bulunduğu paylaşıma "Yarını bekleyin" notu düşüldü.