Gündem |

Venezuela krizinde hangi ülke kimi destekliyor?

Venezuela'da baş döndürücü bir trafik yaşanıyor. Sinirlerin gerildiği ülkeden peş peşe açıklamalar geliyor.

Venezuela'da Ulusal Meclis Başkanı Juan Guadio, kendini geçici Devlet Başkanı ilan etmiş, ABD Başkanı Donald Trump ise Guaido'yu ülkenin "geçici devlet başkanı" olarak tanıdığını açıklamıştı.

Devet Başkanı Maduro ise bu gelişmelerin ardından ABD ile diplomatik ilişkileri keserek ABD diplomatlarına 72 saat içerisinde ülkeyi terk etme çağrısı yapmıştı.

GUAİDO'YA DESTEKLERİNİ AÇIKLAYAN ÜLKELER
ABD ve Kanada’nın ardından Peru, Arjantin, Kolombiya, Brazilya, Şili ve Paraguay da muhalefet liderini geçici devlet başkanı olarak tanıdığını belirtti.

MADUROYA DESTEKLERİNİ AÇIKLAYAN ÜLKELER
Maduro’ya ilk destek açıklaması Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’ten geldi. Molares, Twitter’dan Venezuela lideri Maduro’ya destek çağrısında bulundu. Maduro, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da kendisini arayıp destek mesajını ilettiğini söyledi. Ayrıca Rusya, Meksika ve Küba da Maduro'ya desteklerini açıkladı.

CARACAS'TA ON BİNLERCE KİŞİ TEPKİ İÇİN SOKAKTA
TeleSUR, başkent Caracas'ta on binlerce kişinin düzenlendiği mitingle Guaido'nun yasa dışı başkanlık deklarasyonuna ve ABD'nin müdahale girişimine tepki gösterdiğini duyurdu.

AB'DEN GUAİDO'YA DESTEK
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Venezuela'daki gelişmelere ilişkin, "Umarım tüm Avrupa Venezuela'daki demokratik güçlere destek verir. Maduro'nun aksine Ulusal Meclis ve Juan Guaido Venezuela vatandaşlarının verdiği demokratik yetkiye sahip." açıklamasında bulundu.

 

SİLAHLI KUVVETLER, ANAYASAYI VE EGEMENLİĞİ SAVUNACAK
Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino, Venezuela milli ordusunun ülkenin anayasasını ve milli egemenliğini savunacağını belirterek, 'dayatılan bir Devlet Başkanını' kabul etmeyeceklerini açıkladı.