Yaşam |

Veliler dikkat! Özel okul teşvik sonuçları açıklandı

Özel okul teşvik sonuçları açıklandı. Özel okul teşvik sonuçlarını öğrenciler ve veliler merakla bekliyordu. 2016-2017 öğretim yılı için Özel okul teşvik sonuçlarını bekleyen aileler ve öğrencilerin gözü MEB'in açıklayacağı sonuçlara çevrilmişti. MEB nihayet sonuçları açıkladı. Peki, Özel okul teşvik sonuçları nasıl sorgulanır? İşte konu hakkında detaylar

Özel okul teşvik sonuçları öğrenciler ve aileler tarafından merakla bekleniyordu. 2016-2017 öğretim yılında Özel okul teşvik sonuçları için destek almak isteyen aileler tercihlerin yapılmasının ardından sonuçları merak ediyor.. MEB tarafından açıklanması beklenen Özel okul teşvik sonuçları açıklandı. Özel okul teşvik sonuçlarını meb.gov.tr adresinden sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz

Eğitim ve öğretim desteğinden yararlanmaya hak kazanan okulların listesi http://meb.gov.tr adresinde yayımlandı.

2016-2017 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla 75 bini ilk kez olmak üzere toplamda 340 bin öğrenci eğitim ve öğretim desteğinden faydalanabilecek.

Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrencilerin yerleştirme işlemlerinde yerleştirme puanları her sınıf seviyesinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınır. Sınıf seviyelerinin her birine okulun destek kontenjanının yüzde 25'i kadar öğrenci yerleştirilir.

Özel okul teşvik tutarları ve öğrenci sayısı

Okul Öncesi - 2.860 TL - 6000 Öğrenci

İlkokul - 3.440 TL - 15.000 Öğrenci

Ortaokul - 4.000 TL - 15.000 Öğrenci

Ortaöğretim - 4.000 TL - 15.000 Öğrenci

Temel Lise - 3.440 TL - 24.000 Öğrenci

2016-2017 BAŞVURU VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ

Özel okul teşvik desteği kapsamında tercih edilebilecek okullar 5 Eylül tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlandı. Öğrenciler aşağıda yer alan linke tıklayarak özel okul teşvik desteğinden yararlanıp yararlanamayacaklarının sorgulayabiliyorlar.

Özel okul teşvik desteğine hak kazanan öğrenciler 6-19 Eylül arasında tercih işlemlerini gerçekleştirecek. Yerleştirme sonuçları ise 20 Eylül'de açıklanacak. Nakil ve kesin kayıt işlemleri 21-26 Eylül arasında tamamlanmış olacak.

Ek yerleştirme ile özel okul teşviğinden yararlanmak isteyen öğrenciler için yerleştirme sonuçları 27 Eylül, kayıt işlemleri ise 30 Eylül tarihine kadar yapılabilecek.

2016 ÖZEL OKUL TEŞVİK SONUÇLARI SORGULAMA

Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrencilerin yerleştirme işlemlerinde, yerleştirme puanları her sınıf seviyesinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınır. Sınır seviyelerinin her birine okulun destek kontenjanının yüzde 25'i kadar öğrenci yerleştirilir.

Ek yerleştirme işlemi için ayrıca tercih alınmayacak olup ilk tercihlere göre okulların boş kalan kontenjanlarına yerleştirme yapılacaktır.