Gündem

Ve beklenen oldu! Mehmet Görmez Diyanet İşleri Başkanlığı'nı bıraktı...

SuperHaber 1 hafta önce 24 Temmuz'da, "Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez görevinden ayrılıyor!" demiş. "İstifa mı etti, görevden mi alındı?" diye sormuştu. Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrılık isteğini doğrulamış, sonra da tam da FETÖ raporunu sunduğu gün Başkan Görmez, "Görev süremin son günlerinde olsam da..." diye başladığı cümle ile SuperHaber'in günler önce duyurduğu ayrılığı ilan etmişti. Ve beklenen açıklama dün gece geldi. Mehmet Görmez'in emekliye ayrıldığı açıklandı. Yerine ise Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş’in vekalet edeceği belirtildi. Görmez'i bu ani emeklilik kararına almaya ise iki olayın neden olduğu iddia edildi...

SuperHaber 1 hafta önce 24 Temmuz'da, "Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez görevinden ayrılıyor!" demiş. "İstifa mı etti, görevden mi alındı?" diye sormuştu.

Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrılık isteğini doğrulamış, sonra da tam da FETÖ raporunu sunduğu gün Başkan Görmez, "Görev süremin son günlerinde olsam da..." diye başladığı cümle ile SuperHaber'in günler önce duyurduğu ayrılığı ilan etmişti.

Ve beklenen açıklama dün gece geldi.

Mehmet Görmez'in emekliye ayrıldığı açıklandı. Yerine ise Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş’in vekalet edeceği belirtildi.

Görmez'i bu ani emeklilik kararına almaya ise iki olayın neden olduğu iddia edildi.

ERDOĞAN SuperHaber'İ DOĞRULADI

SuperHaber 24 Temmuz'da yayınladığı özel haberle duyurmuştu ayrılığı. O haber kamuoyunda yankı bulmuştu. Körfez turundan dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sıcağı sıcağına soruldu Görmez'le ilgili SuperHaber'in yayımladığı haber.
Cumhurbaşkanı, “Geleceğe yönelik Sayın Başkanın farklı bir görevle devam şeklinde bir arzusu, talebi söz konusu. Bu da tabi Sayın Başbakan’la değerlendirmek suretiyle verilecek bir karardır” ifadesini kullandı.

FETÖ RAPORUNU VE AYRILIĞI AÇIKLADI

Mehmet Görmez ise Diyanet’in FETÖ raporunu açıklarken ayrılacağının sinyalini verdi, “Bütün görevler, makamlar, vazifeler sadece birer emanettir. O emanet, vakti, yeri ve zamanı geldiğinde teslim edilir” dedi Başkan Görmez.

BAŞBAKANLIK GÖRMEZ'İN DİLEKÇESİNİ KABUL ETTİ

Bu gelişmelerin ardından dün Başbakanlık Görmez’in emeklilik talebini içeren dilekçesini kabul etti. Görmez dilekçesinde, “Bundan sonraki süreçte ilmi hayata dönerek bu alanda milletimize, dinimize ve İslam âlemine hizmet etmenin daha isabetli olacağını düşündüğümden görevden affımı ve emekliliğe sevk edilmemi takdir ve tensiplerinize saygılarımla arz ederim” ifadelerini kullandı.

EKREM KELEŞ VEKALET EDECEK

Yedi yıl başkanlık görevini yürüten Görmez’den boşalan koltuğa Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş vekalet edecek.

Mehmet Görmez'in yerine gelecek kişinin ise Karadeniz Teknik Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu olacağını bir hafta önceki haberimizde "kulis" bilgisi olarak vermiştik. Henüz alınmış bir karar yok ancak halen ismi başkanlık için geçen tek isim...

İKİ GERİLİM

Görmez’in en çok Kutlu Doğum Haftası kutlamalarının bir FETÖ projesi olduğu yönündeki haberlerin ardından yıpranma sürecine girdiği konuşuldu.

Dönemin Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un, “Kutlu Doğum Haftası Hicri takvime göre sabitlenecek” açıklaması sonrası Görmez, “Kutlu Doğum Haftası şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da 14-20 Nisan tarihleri arasında icrasına devam edilmelidir” dedi.

ÖZAFŞAR'IN GÖREVDEN ALINMASI

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar da Kutlu Doğum Haftası’nın FETÖ’nün projesi olduğu iddiaları üzerine, bu haftaya dışarıdan müdahale olduğu yönünde bir bilgi bulunmadığını açıklamıştı. Özafşar, bu açıklamadan bir süre sonra görevden alınmıştı. Bu görevden almanın da Görmez’i rahatsız ettiği öne sürülmüştü.

TRT’nin, “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”na Görmez, “Kuran ses yarışmalarının güftesi olarak kullanılacak bir kitap değildir” demişti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yarışmaya sahip çıkmıştı.

İKİ YENİ GÖREV İDDİASI

Kulislerde Görmez için iki farklı görev konuşuluyor. Bunlardan biri; İslam dinini kötü gösteren terör örgütlerine karşı dünyaya İslam’ı anlatmaya yönelik hazırlanacak bir görevin başına getirilmesi. Diğeri ise İstanbul’da kurulacak bir İslam Üniversitesi’nin kurucu rektörü olması yönünde.

MAKAM ARACI POLEMİĞİ

Görmez kendisine tahsis edilen makam aracıyla da gündeme gelmişti. Görmez’e 2014’te Diyanet Vakfı’nın bütçesinden 1 milyon TL’ye Mercedes S500 model makam aracı alınmıştı. FETÖ'nün yayın organlarında bu gelişme Diyanet İşleri Başkanı'nı zayıflatmak için propaganda malzemesi olarak kullanıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı aracın ‘vakfın değil devletin parasıyla’ alındığını açıklamış Görmez de aracı iade etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da FETÖ'nün çektiği polemiğe son veren bir hamle yapmış ve Görmez’e Cumhurbaşkanlığı envanterinde bulunun zırhlı S-600 Mercedes makam aracını tahsis etmişti.

ekrem_kelesI

EKREM KELEŞ KİMDİR?

1958 yılında Konya-Seydişehir'de doğan Ekrem Keleş, 1977 yılında Konya İmam-Hatip Lisesini, 1981 yılında da Konya Yüksek İslam Enstitüsünü bitirdi. 1985 yılında Haseki Eğitim Merkezi 4. Dönem Müftüler ve Vaizler İhtisas Kursunu tamamladı. 1988 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Yüksek lisans yaptı.

EMİN AŞIKKUTLU KİMDİR?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in yerine göreve geleceği belirtilen isim ise Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu...

Karadeniz Teknik Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve KTÜ Rektör Yardımcısı olan Aşıkkutlu'nun "Hadiste Rical Tenkidi", "Sünnetin Dindeki Yeri" isimli kitapları var.

emin_asIAk_kutlu