Sağlık

Vatandaşlara bozuk Biontech aşısı yapıldığı iddiasına valilikten açıklama!

Zonguldak’ta aşı olan bazı vatandaşlara “aşının koruyucu etkisini azaltacak şekilde uygulandığı” tespit edilince aşıların tekrar edilmesinin uygun görüldüğü ortaya çıktı.

Zonguldak Valiliği’nden yapılan açıklamada, kamuoyunda yayınlanan bazı haberlerde ikinci doz olarak yapılan bazı aşıların bozuk olduğu iddiası üzerine Atatürk Devlet Hastanesi yönetimi tarafından inceleme başlatıldığı belirtildi.

AŞININ KORUYUCU ETKİSİNİ AZALTACAK ŞEKİLDE UYGULANDIĞI TESPİT EDİLDİ

17 Temmuz tarihinde uygulanan Covid-19 Biontech aşılarından bir bölümünün “aşının koruyucu etkisini azaltacak şekilde uygulandığı”nın hastane yönetimince tespit edildiği kaydedildi. Açıklamaya göre bunun üzerine konu Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ile Önlenebilir Hastalıklar Dairesi Başkanlığına iletilerek, izlenmesi gereken yol hakkında görüş soruldu.

YENİDEN AŞILANACAKLAR

Daire Başkanlığı ise cevap olarak daha önce de benzer durumlara karşı Pandemik Aşı Uygulamaları Komisyonunca verilen kararlar doğrultusunda aşıların tekrar edilmesi gerektiği görüşünü bildirdi. Aşıların kesinlikle bozuk olmadığı, koruyucu etkisinin azalacak şekilde uygulanmış olması sebebiyle tekrar edilmesinin uygun görüldüğü belirtildi.

Sitene Ekle