Ekonomi

Vatandaş oltaya geldi! Halde 3.5 restoranda 110 lira!

Kamuoyu gündemini sık sık meşgul eden gıda ürünlerindeki hal ile pazar fiyatı farkı, balıkçılık sektörüne de sıçradı. Halde fiyatı 3.5 TL olan uskumru, çarşıda 10 restoranlarda ise 100 liradan satılıyor. Balıkçılar söz konusu duruma ilişkin olarak ise, ''Haksız bir fiyat politikası var. Hizmete göre fiyat değişir ama bu kadar uçurum olmamalı'' diyor. İşte vatandaşı oltaya getiren 'fahiş fiyat vurgununun' detayları...

Bazı restoranlardaki fahiş fiyatlar tüketicilerin tepkisini çekerken, bunun son örneği balık fiyatlarında yaşandı.

Halde 3.5 liraya satılan uskumru, mahalle pazarlarında 7-8 liraya, Beşiktaş'taki çarşıda 10 liraya satılıyor. Yine çarşıdaki restoranlarda 50-60 lira olan 300 gramlık bir porsiyon uskumrunun ücreti de boğaz hattına yaklaştıkça 110 liraları buluyor.

Hürriyet'ten Emre Eser'in haberine göre, haldeki fiyatlar oldukça ucuz. Özellikle restoranlarda fahiş fiyatlardan satılan uskumrular dondurulmuş halde Norveç'ten Gürpınar'a geliyor. Koli içerisindeki balıklar boyutuna göre farklı fiyatlarla satışa sunuluyor.

70 USKUMRUNUN OLDUĞU BİR KOLİ 240 LİRA

İçinde ortalama 70 adet uskumrunun bulunduğu bir kolinin ücreti ise 240 lira. Bir uskumru ortalama 300 ila 400 gram arasında. Yani restoranda satılan iki porsiyon neredeyse bir koli balıkla aynı fiyata geliyor.

SADECE USKUMRU BÖYLE DEĞİL

Durum sadece uskumru ile sınırlı değil. Yine restoranlarda bir porsiyon kalamarın fiyatı ortalama 50 liradan başlıyor. Porsiyonlarda 200-300 gram kalamar kullanılıyor. Halde kalamarın kilogram fiyatı ise 25 lira.

Yine içinde 28 adet levreğin bulunduğu bir kolinin fiyat da 300 lira. Levrekler çarşıda 20-25 liradan satışa sunulurken restoranlarda 60 liradan başlayıp 150 lirayı aşan fiyatlarla karşılaşmanız mümkün. Restoranlarda porsiyonu 50 liraya satılan istarvitin kilogramı da halde 5 lira.

ÇİFTLİK BALIKLARI 'DENİZ BALIĞI' DENİLEREK SATILIYOR

Beşiktaş'taki balıkçılar ise tüketicilerin balık konusunda yanıltıldığını söylüyor. Buradaki esnafa göre tezgahlarda ve restoranlarda satılan balıkların hepsi çiftlik ürünü olmasına rağmen, satış sırasında müşteriye deniz balığı olduğu söyleniyor. Çiftlik balıklarının daha ucuz olduğu ve fiyatları yükseltmek için bazı kişilerin bu balıkları da taze deniz balığı olarak sattığını ifade ediyor.

ESNAF: ARADAKİ UÇURUM BU KADAR OLMAMALI

Fiyatlar konusunda esnaf ise bazı restoranların haksız bir fiyat politikası uyguladığı yönünde görüş bildiriyor. Halde balık satışı yapan esnaf, “Balık piyasası biraz hareketli. Ama aradaki uçurum bu kadar olmamalı” diyor. Restorancılar ise konum ve işletme giderlerine dikkat çekerek, “Her restoranın gideri farklı oluyor. Hepsi uyguladığı hizmete göre farklı fiyatlar isteyebilir. Ödenen kiralar bazı bölgelerde çok yüksek. Ama bunun da bir oluru ve sınırı var. 5-10 liralık balık için en fazla 50-60 lira yazılabilir. Üstü biraz şişirme oluyor” değerlendirmelerinde bulundu.

 

Günün Videosu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Projesi'nde ilk aşama tamamlandı. Proje kapsamında ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA ve sürü mimarisi geliştirildi.