Popüler Haberler |

Varikosel nedir? Kısırlığa neden olur mu? Varikosel tedavisi ve belirtileri...

Varikosel nedir sorusunun yanıtı merak ediliyor. Düşük sperm üretiminin ve kısırlığa neden olacak sperm kalitesinin düşmesinde önemli bir etken olarak gösteriliyor. Peki Varikosek tedavisi ve belirtileri nedir? İşte detaylar...

Varikosel nedir, tedavisi var mı? Düşük sperm üretimi ve kalitesiz spermin yaygın neden olarak görülen varikosel kısırlığa neden olur mu? İşte detaylar...

VARİKOSEL NEDİR?

Testislerde bulunan toplardamarların anormal şekilde genişlemesidir. Genişleme ile beraber kirli kan testisler içine geri akar ve testisin beslenmesini ve ısı regülâsyonunu bozması yanında testislerde toksik maddelerin düzeyinde artışa neden olur. Testislerde varis benzeri yapılar oluşması ile ortaya çıkan varikosel, testis varisi olarak da adlandırılır ve erkeklerde kısırlığa neden olabilir.

VARİKOSEL BELİRTİLERİ

Varikosel testis üzerinde;

– Şişlik
– Kabarıklık
– Testiste ağrı şeklinde belirti verebilir.


Damarlardaki genişleme, bacaklarda görülen varis benzeri bir şekil alabilir. Ayrıca testislerde şişliğin yanı sıra terleme ve sıcaklık hissi de görülür. Varikosel belirtilerinden biri olan testislerin küçülmesi nadir de olsa bazı hastalarda görülebilir.

VARİKOSEL TEDAVİSİ

Varikosel tedavisi her birey için gerekli olmayabilir. Eğer varikoseli olan hastada sperm kaybı ya da bozulması yoksa, çok şiddetli yan etkiler ve ağrılar görülmüyorsa semptomatik tedaviyle takip edilebilirler. Varikoseli olan birçok erkek, herhangi bir tedavi olmaksızın baba olabilir.

Varikosel ameliyatı

Hastalık şiddetinin yüksek olduğu ve sperm kalitesinde bozulmanın olduğu hastalarda veya in vitro fertilizasyon (IVF) gibi teknikler kullanılacaksa sperm kalitesini artırmak için varikosel ameliyatı diğer bir seçenektir. Varikosel eğer ağrı yapıyorsa, özellikle ergenlikte ilerleyen yani progresif testiküler atrofiye veya normal dışı yani abnormal sperm değerlerine neden oluyorsa varikosel onarımı için bir operasyon gerçekleştirilmesi göz önüne alınabilir.

Varikosel operasyonun amacı, kan akışını normal damarlara yönlendirmek üzere etkilenen damarın sıkıştırılması veya kapatılmasıdır.