Koronavirüs |

Vaka ortalamasında inanılmaz düşüş

Türkiye genelinde hemen her ilde vaka ortalamaları artarken, yüksek riskli iller kategorisinde yer alan Bolu bunu değiştirme yolunda önemli bir merhale katetti. Koronavirüs haritasında 100 binde 83,10 ortalaması bulunan kent, bunu 68.30'a çekmeyi başardı. Vaka ortalamasının en fazla düştüğü iller arasında yer alan ancak halen turuncu renk risk tablosunda bulunan kentin ilk hedefi sarı kategoriye inmek.

Türkiye genelinde birçok ilde vaka ortalamalarında ciddi artışlar yaşanırken Bolu'da tespit edilen koronavirüs vaka sayısında ciddi azalış yaşandı. 

Şubat ayının sonunda 100 binde 83.10'ları gören vaka sayıları bulunan kentte mart ayının başında vaka ortalaması 68.30'a kadar geriledi. Kısa sürede ortalamayı düşürmeyi başaran Bolu en fazla vaka sayısının azaldığı iller arasına girdi. Kentte vakaların hızlı şekilde azalması vatandaşları da memnun etti. Halkın büyük uyumla tedbirlere dikkat ettiğini vurgulayan Bolulular dışarıdan kente gelenleri tedbirlere uymamakla suçluyorlar.

'HERKES DİKKAT EDİYOR'

Düşüşten memnun olan Bolulular tedbirlere uyumun önemine dikkat çekiyor. O vatandaşlardan Sefa Diker, "Bolu'da herkes sağlıklı. Herkes itina ile görevini yapıyor. Bolu düşük riskli iller arasına girer. Burada herkes kendine özen göstererek mesafeye, temizliğe dikkat ediyor. Kendimden pay biçerek, Bolu'da vaka sayılarının düşeceğine inanıyorum" derken, hemşehrisi Hikmet Özay ise, "İnsanlar dışarıya çıkmazlarsa vakalar düşer. Uzun zamandır bugün ilk defa dışarı çıktım ve dikkat ediyorum" ifadelerini kullandı. Mustafa Erişmiş, ise Bolu halkının büyük çoğunluğunun kurallara uyduğunu ifade ederek, "Eğer kurallara uymaya devam ederlerse, Bolunun düşük riskli iller arasına gireceğini düşünüyorum" diye konuştu.

'DIŞARIDAN GELENLER DİKKAT ETMİYOR'

Şerafettin Yüceer'e göreyse sorun Bolulularda değil:

 "Bizim Bolu kurallara uyar. Dışarıdan gelen misafirlerin getirdiğini düşünüyorum virüsü. Bunların gitmesi, Boluda vaka sayılarını düşürmüştür. Bundan kaynaklandığını düşünüyorum. Bolular dikkat ediyorlar. Dışardan gelenler dikkat etmiyorlar. Bolu, düşük riskli iller arasına girmelidir. Turuncudan maviye dönmeli Bolu." 

Harun İdekov ise, "Bir haftada Bolu'da iyi düşüş yaşandı. Bizim burada turizm yerlerimiz var; Abant, Gölcük, Yedigöller, Kartalkaya gibi. Misafirlerin buradaki yoğunluğunun bitmesi ile vaka sayıların düşmesini normal buluyorum" diyor.

Nuray Dikmen'e göreyse tedbiri ilden bırakmamak gerekiyor:

"Düşmesi çok iyi. Keşke daha fazla düşse. Bolu dikkat ediyor. Kurallara uymalıyız. 10 gündür çıkmamıştım. Bolu düşük riskli iller grubuna girer. Bolu'da herkes dikkat ediyor. Kurallara uymazsak sonumuz kötü olur"

Sitene Ekle

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.