Gündem |

Uzmanlar kışın geleceği zamanı açıkladı!

Türkiye genelinde yazdan kalma günler etkisini sürdürüyor. Eylül, ekim ve kasım aylarında sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrederken uzmanlar iklim değişikliği nedeniyle kışın geç geleceğini belirtti.

Hava sıcaklığı içinde bulunduğumuz sonbahar aylarında sıcaklık olarak mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Aralık ayının ilk haftasında sıcaklığın düşeceğini öngören uzmanlar, iklim değişikliği nedeniyle kışın geç geleceğini belirtiyor.

Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yazdan kalma günler yaşanıyor. Sonbahar aylarında yağmur neredeyse yok denecek kadar az. Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ‘Kış ne zaman gelecek?’ sorusunu da akıllara getiriyor.

ARALIK AYINDA ETKİSİNİ GÖSTERECEK

Milliyet'ten Gökhan Kam’ın haberine göre, uzmanlar, hava sıcaklığının kasım ayının sonuna kadar mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini söylüyor. Soğuk havanın aralık ayından itibaren Türkiye'nin kuzey ve iç kesimlerinde etkisini göstereceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Tahminler Dairesi Müdürü Ahmet Uçar, yapılan aylık tahminlere göre aralık ayının ilk haftasıyla birlikte hava sıcaklıklarında azalma beklendigini belirterek, "Yaptığımız tahminlere göre gelecek 1 hafta içerisinde kış emaresi görünmüyor. Aralık ayında sıcaklıklarda düşme ve yağışların başlamasını bekliyoruz. Ankara, İstanbul gibi yerlerde hava sıcaklığı mevsim normallerinin 2 ile 5 derece üzerinde seyredecek. Yüksek basınçtan dolayı özellikle iç kesimlerimizde ve Marmara bölgemizde sabah saatlerinde mevsim gereği sis var. Hava cuma gününe kadar sisli görünüyor" dedi.

 

'EN SICAK 3. KASIM AYINI YAŞIYORUZ'

Küresel ısınmayla birlikte dünya genelinde yaşanan iklim değişikliğine dikkat çeken İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Orhan Şen de bu etkiyle birlikte meteorolojik parametrelerin de değiştiğini söyledi:

"Bundan en çok etkilenen bölgelerden biri bizim ülkemizin bulunduğu bölge. Ne oluyor, ekstrem değerler çıkmaya başlıyor. Kasım ayında ekstrem bir sıcaklık ortaya çıkıyor. O yüzden kışın geç gelmesinin sebebi bu. Bu küresel bir doğal afettir. Kasım ayında bu kadar yüksek sıcaklığın olması ve 15-20 gündür yağışın olmaması bir doğal afettir. Meteoroloji verilerine göre en sıcak 3. kasım ayını yaşıyoruz."