Ekonomi |

Uzaktan çalışma kalıcı hale geliyor

Akbank, salgın dönemindeki uzaktan çalışma modelini kalıcı hale getirmeye karar verdi. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil pandemi sonrasındaki yeni iş modelini, "Genel Müdürlük ekiplerimizin ise yüzde 52'si uzaktan, yüzde 36'sı hibrit düzende, yüzde 12'siyse ofisten çalışacaklar." sözleri ile açıkladı.

Akbank'ın pandemi sonrasında geçeceği yeni çalışma modeli belli oldu. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil bu modele ilişkin açıklamalarda bulundu

Binbaşgil, "İçinden geçtiğimiz süreçle birlikte dünya her açıdan yepyeni bir döneme girdi. Müşteri alışkanlıkları ve iş modellerinde son yıllarda gerçekleşmekte olan hızlı değişim, pandemi süreci ile birlikte daha da hızlandı.Kurumların değişen ortamlara hızlı adaptasyonu, çevik ve cesur olması günümüzde başarı için şart. Biz de Akbank'ta pandemi sonrasında yepyeni bir çalışma modeline geçiyoruz. İşin geleceğine cesur bir adım atıyoruz. Çalışma düzenimizdeki esnekliği artık kalıcı hale getiriyoruz.'' dedi.

"ARTIK HER YER AKBANK"

Salgın sonrası çalışma düzenini 'uzaktan çalışma', 'hibrit' ve 'ofisten çalışma' şeklinde üç farklı şekilde tasarladıklarını ifade eden Binbaşgil şunları söyledi:

"Bankacılığı kalıplarından çıkardığımız gibi çalışma hayatını da kalıplardan çıkaran bir modeli benimsedik. Yeni çalışma düzenimizle artık her yer Akbank. Bu yeni çalışma düzeni bankamıza yeni açılımlar da getirecek. Farklılaşacak hizmet kalitesi, verimlilik ve çeviklik düzeyi ile bankamızın müşteri kazanım ve büyüme hızı daha da artacak. Geleceğin çalışma modelini Akbank'ta bugünden uygulamaktan büyük heyecan duyuyoruz."

"TEKNOLOJİMİZİN GÜCÜNE YÜREKTEN İNANIYORUM"

Güçlü teknolojik altyapımız ve nitelikli çalışanlarımız sayesinde bankamızın hizmet kalitesi, işlem adetleri, verimlilik seviyesi ve çalışan bağlılığında önemli artışlar yaşandı. Bu vizyoner hamleyi de çalışma arkadaşlarımızın yüksek performansına ve teknolojimizin gücüne güvenerek yapıyoruz. Akbank'ta, yüksek iş disiplini ve yetkinliklere sahip Türkiye'nin en iyi bankacılarıyla çalışıyoruz. Nereden çalışırlarsa çalışsınlar, çalışma arkadaşlarımın müşterilerine en iyi bankacılık hizmetini vereceklerine, kurum kültürümüzü yaşatacaklarına, her zamanki gibi önemli başarılara imza atacaklarına inancım tam. Pandemi sürecindeki yüksek ve başarılı performansımız da bunun en iyi göstergesidir."

"ÜLKEMİZİN 81 İLİNDEKİ EN NİTELİKLİ KİŞİLERİ AKBANK AİLESİ'NE KATACAĞIZ"

Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Akbank'taki yeni döneme ilişkin sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yeni çalışma modelimiz sürdürülebilirlik konusundaki stratejilerimizi de destekliyor. Bu bağlamda kapsayıcılığa da faaliyetlerimizde çok önem veriyoruz. Akbank ailesine, coğrafi engeller olmadan, ülkemizin 81 ilindeki en nitelikli kişileri katma imkânına sahip olacağız. Bu yeni yaklaşımımız kapsamında değişik zaman dilimlerinde veya yarı zamanlı çalışmayı tercih edenler gibi farklı kitlelere erişme imkânını da bulacağız. Bu yaklaşımımızın istihdam yaratmada da ülkemizde yeni açılımlara öncülük edeceğine inanıyorum."

"YENİLİKÇİ VE CESUR ADIMLARI ATMAK İÇİN..."

"Akbank'ta vizyoner ve geleceği şekillendirebilecek bir ekip var ve bu ekip önemli yeniliklere imza atıyor." diyen Genel Müdür Binbaşgil, yenilikçi ve cesur adımları atmak için çok şanslı bir ortamda bulunduklarını ifade ederek, "Bu vesileyle bankamızı geleceğe taşımak adına yaptığımız tüm adımlarda bizlerle benzer inancı ve heyecanı taşıyan başta Yönetim Kurulu Başkanımız Suzan Sabancı Dinçer olmak üzere Yönetim Kurulu üyelerimize de teşekkür ederim.

Tüm Akbanklılara da ayrıca büyük bir teşekkür borçluyum. Değişen müşteri davranışları, yenilikler, teknolojiler, yeni iş modellerine yüksek yetkinlikleri sayesinde çok hızlı adapte oluyor ve bankamızı ve kendilerini hızla geleceğe hazırlıyorlar. Arkadaşlarımızın da bize verdiği bu güçle, bizler de iş modellerimizi, tüm ürün ve hizmetlerimizi, müşteri ve insan odaklı bir yaklaşımla geliştirmeye, iyileştirmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

"UZAKTAN ÇALIŞMA DÜZENİNİ ARKADAŞLARIMIZIN GÖRÜŞLERİYLE OLUŞTURDUK"

Pandemi sürecini çok iyi yönettiklerini ve sürecin her aşamasında çalışanlarına kulak verdiklerini söyleyen ve ve bu doğrultuda aksiyon aldıklarını vurgulayan Akbank İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Pınar Anapa ise "Bir seneye yakın bir süredir uzaktan çalışma tecrübemiz oldu. Akbank'ın gelecek vizyonu doğrultusunda değişen koşullara kendimizi hızlıca adapte etmek ve sektörün öncü kurumlarından olmak her zaman odağımızdaydı. Bu vizyon ile ekipler bazında detaylı bir değerlendirme yaparak, pandemi sonrasındaki çalışma modellerimizi de belirledik. Bu arada salgın başında çalışma düzenine yönelik çalışan görüşlerini de dinleyebileceğimiz bir geribildirim mekanizması da oluşturduk ve nabız anketleri ile düzenli olarak çalışanlarımızı dinledik. Pandemi sonrası uzaktan çalışma düzenini arkadaşlarımızın görüşleri ile oluşturduk. Geribildirimler de gösterdi ki artık esneklik Akbank'ta kalıcı bir çalışma düzeni olarak benimsendi." dedi.

"ÜÇ FARKLI İŞ MODELİMİZLE GELECEĞE HAZIRIZ"

"Biz Akbank olarak üç farklı iş modelimizle geleceğe hazırız: Müşterilerimize birebir ve yüz yüze hizmet verdiğimiz şubelerimiz yerinden çalışmaya devam edecekler, Genel Müdürlük ekiplerimizin ise yüzde 52'si uzaktan, yüzde 36'sı hibrit düzende, yüzde 12'siyse ofisten çalışacaklar." diyen Anapa, yeni modeli pandemi dönemindeki deneyim ve öğrenimleri de dikkate alarak oluşturduklarını kaydederek şunları söyledi:

"Birlikte çalışmaktan ve paylaşmaktan beslenen bir takımız. Bunun en etkin şekilde sürdürülmesi, Akbank kültürünün aramıza yeni katılacaklar da dâhil her bir çalışanımız tarafından hissedilmesi ve yaşatılması, uzaktan çalışma sırasında iş-özel yaşam dengesinin kurulması gibi alanlarda çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Farklı çalışma modellerinde çalışan arkadaşlarımızın bir araya gelebilmesi için platformlar tasarlıyor, aynı zamanda banka lokasyonlarında uzaktan çalışan ekiplerin fiziken bir araya gelerek çalışmalarına olanak sağlayacak ortak çalışma alanlarını planlıyoruz."