Gündem

Uyuşturucu baronlarına geçit yok! 5 yılda 15'i yakalandı

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından terörle ve uyuşturucuyla mücadelede büyük başarılara imza atıldı. Son 5 yılda aralarında dünyaca ünlü kişilerin de yer aldığı 15 15 suç örgütü lideri yakalandı. Bunlardan 1’i Sırbistan, 3’ü Azerbaycan, 8’i Bulgaristan, 1’i Gürcistan ve 1’i de Ukrayna’ya sınır dışı edildi.

2021 yılında, 20 tondan fazla uyuşturucu yakalayan Türkiye, uluslararası düzeyde faaliyet gösteren zehir tacirleri ve organize suç örgütü liderlerine de göz açtırmadı. 2016 ila 2021 yılları arasında düzenlenen operasyonlarda bazıları dünyaca ünlü 15 suç örgütü lideri yakalandı. Baron diye tabir edilebilecek bu yabancılardan 1’i Sırbistan, 3’ü Azerbaycan, 8’i Bulgaristan, 1’i Gürcistan ve 1’i de Ukrayna’ya sınır dışı edildi.

TONLARCA ZEHİR YAKALANDI

Yeni Şafak'tan Burak Doğan'ın haberine göre: Operasyonlarda yakalanan en önemli isim organize suç örgütü lideri Sedat Peker’le de resmi yayınlanan Çetin Gören. Hollanda doğumlu olan Gören bu ülke ile Brezilya arasında faaliyet gösteriyordu. İlk kez Brezilya’da hapse girdi, hapisten kaçtı. 2012 yılında Hollanda, Peru ve Belçika’da tonlarca kokaini ele geçirildi. Yakalanıp cezaevinde kaldıktan sonra serbest kaldı. 2014 yılında Hollanda’da elektronik kelepçesini kırıp sahte pasaportla Türkiye’ye giriş yaptı. İtalya, Brezilya ve Hollanda Gören hakkında kırmızı bülten çıkardı. ‘Padişah’ lakabıyla tanınan Gören’in bu ülkelerde kesinleşmiş 30 yıla yakın hapis cezası var. Türkiye’deyken, yasadışı anlaşmazlıklarında Sedat Peker tarafından korundu. 10 ülkenin polis teşkilatıyla yapılan çalışmalar sonucunda 30 Haziran 2020 tarihinde Bataklık Operasyonu kapsamında tutuklandı.

Sedat Peker ve Çetin Gören

BALKANLARI KASIP KAVURDU

Jovan Vukotic

8 Ağustos 2018’de Antalya’da Georgi Andonov adına düzenlenmiş sahte Makedonya pasaportu ile yakalanarak Sırbistan’a gönderilen Jovan Vukotic de tanınmış suç örgütü liderlerinden. Vukotic, Özellikle Sırbistan, Karadağ, Bosna-Hersek, Yunanistan başta olmak üzere Balkanlarda faaliyet gösteriyordu. ‘Skaljarı’ adı verilen örgütü kurdu. Bir çok kentte ona ait uyuşturucular ele geçirildiği için Avrupa’da da hakkında soruşturmalar vardı.

BİNLERCE ELEMANI VARDI

Nadir Salifov ve Sedat Peker

‘Guli’ lakaplı Nadir Salifov da Türkiye’de yakalanan boranlardan birisi. Rusya başta olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki meyve-sebze, halı-kilim ithalat pazarını kontrol altında tutuyordu. Ayrıca Rusya ve güdümündeki birçok ülkedeki pazarlar da onun kontrolü altındaydı. Bu pazarların hakimiyetini korumak için diğer mafya grupları ile yaptığı kanlı hesaplaşmalarla adını duyurdu. Çetesini yıllarca cezaevinden yönetti. Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan’da hakkında adam öldürme, haraç alma, gasp ve tehdit gibi çok sayıda suçtan dosyası vardı. 2017’de serbest kaldıktan sonra geldiği Türkiye’de 8 Ekim 2018’de yakalanıp Azerbaycan’a deport edildi. Ancak Azerbaycan’da yeniden serbest kalan Salifov, Yunan pasaportu ile Kapıkule Sınır Kapısından yeniden Türkiye’ye giriş yaptı. Türkiye’deki organize suç örgütü lideri Sedat Peker’le de bağlantıları olan Salifov, 20 Temmuz 2020’de Antalya’da kendi koruması tarafından öldürüldü.

7 ADAMI İLE YAKALANDI


Dimitar Zhelyazkov

Dimitar Zhelyazkov ise Bulgaristan’da terör estirdi. Uyuşturucu, silah kaçakçılığı, haraç, gasp, tefecilik, kundaklama suçlarına karışan Zhelyazkov, Interpol tarafından çıkartılan Kırmızı Bültenle aranıyordu. 4 Ağustos 2018’de yanındaki 7 adamı ile birlikte İstanbul’da gözaltına alındı. Mahkeme tarafından geçici süre ile tutuklanan Zhelyazkov, 15 Şubat 2019’da Bulgaristan’a sınır dışı edildi. Azerbaycan’daki ‘Janiyev’ suç örgütünün ünlü isimlerinden Jamal Hasanov da Türkiye’de yakalanan baronlar arasındaydı. Nadir Salifov’un kardeşi Mushviq Salifov’a yönelik İstanbul’da farklı tarihlerde suikast eylemi teşebbüsünde bulunmaya çalışmaktan gözaltına alındı ve Azerbaycan’a deport edildi. Ukrayna’da tarafından aranan organize suç örgütü lideri Mykhailo Zotov da İstanbul’da gözaltına alınıp bu yılın şubat ayında ülkesine gönderildi.

ÜLKESİ BİLE İSTEMEDİ

Mindia Lavasoglı Goradze

Mindia Lavasoglı Goradze ise Gürcistan tarafından aranan bir isimdi. 1 polis memurunu öldürülmesi ve uluslararası düzeyde hırsızlık şebekesi oluşturmak suçlarından hakkında kırmızı bülten vardı. 30 Temmuz 2019’da gözaltına alınsa da ülkesi Goradze’yi teslim almak için girişimde bulunmayınca Beyaz Rusya’ya sınır dışı edildi.