Usta sanatçı Semih Sergen son yolculuğuna uğurlandı!

91 yaşında Bodrum'da hayatını kaybeden sinema, tiyatro ve seslendirme sanatçısı Semih Sergen, Ankara'da son yolculuğuna uğurlandı.

Semih Sergen için Küçük Tiyatro'da düzenlenen törene sevenleri ve sanatçı dostları katıldı. Saygı duruşuyla başlayan törende Sergen'in özgeçmişi okundu. Daha sonra sanatçının rol aldığı oyunlara ilişkin fotoğraflardan derlenen görsel izlenime sunuldu.

Sanatçının oğlu oyuncu Burak Sergen sözlerine, "Sevgili hocamıza, doya doya baba diyemedim, hep hocamızdı çünkü, şimdi babacığıma veda etmek için buradayız" diyerek başladı.

 Usta sanatçı Semih Sergen son yolculuğuna uğurlandı!

"BANA BIRAKTIĞI MESLEĞİ ONURLA YAŞATACAKĞIM, ELVEDA BABACIĞIM"

"Sersem Kocanın Kurnaz Karısı" oyununun sergilendiği sahneden babasını sonsuzluğa uğurladıklarını ifade eden Sergen, "Bana bıraktığı mesleği ve onurlu Sergen soyadını, yaşadığım sürece, bütün sahnelerde yaşatacağım söz veriyorum, elveda babacığım." dedi.

Semih Sergen'in diğer oğlu oyuncu Toprak Sergen ise babasının kendisine çok şey anlattığını ve öğrettiğini belirterek, şöyle konuştu:

 Usta sanatçı Semih Sergen son yolculuğuna uğurlandı! - Resim : 2

"UMARIM HEPİMİZ ONUN GİBİ BİR HAYAT SÜRERİZ"

"Hepimizin hocası ve büyüğüydü. Küçüklüğümden beri doğayla iç içe olmaktan büyüklere saygıyı, azimli olmayı iradeli olmayı... Pek çok insana dokundu pek çok insanın selam ve saygıları var. Çok insan sevdi onu, saygı duydu. Çok eğlendi, beraber çok anıları oldu. Umarım hepimiz de onun gibi bir hayat süreriz. Bütün sevenleriyle birlikte onu kalbimize gömüyoruz."

Semih Sergen için Küçük Tiyatro'da düzenlenen törene sevenleri ve sanatçı dostları katıldı. Saygı duruşuyla başlayan törende Sergen'in özgeçmişi okundu. Daha sonra sanatçının rol aldığı oyunlara ilişkin fotoğraflardan derlenen görsel izlenime sunuldu.

 Usta sanatçı Semih Sergen son yolculuğuna uğurlandı! - Resim : 3

"TÜRK TİYATROSU İÇİN BÜYÜK BİR KAYIP"

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ise böyle zamanların zor zamanlar olduğunu ifade ederek, "Bu Türk tiyatrosu için büyük bir kayıp. Her ne olursa olsun her ölüm erken ölüm. Hocamız çok değerli ve kıymetliydi." dedi.

Sergen'in kendisini evladı gibi sevdiğini ve evlatlarından ayırmadığını söyleyen Kurt, "Tiyatronun çok farklı alanlarında hocamızla beraber çalıştık. Hep öğretici olmuştur. Devlet Tiyatrosu 73 yaşında. Hocam, bütün devlet tiyatrosu tarihini canlı bir yaşayan bir tarihti. Allah'tan rahmet diliyorum. Evlatlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum." dedi.

Kurt, Sergen'in çok önemli ve değerli bir sanatçı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Hocamız öğretmen, yönetmen, oyuncu, yazar, şairdi. Hocamızın bir özelliği vardı. Hocamız Ankara'nın kenar semtlerinde ya da başka şehirlerdeki kenarda köşede kalmış okulların aile büyüklerinin isimlerini taşıyan okulların tamiratını yaptırır içini düzenler, araç gereç ne varsa kazandıklarını oraya harcayan gönlü geniş, kalbi temiz, çok değerli bir öğretmen ve sanatçıydı. Çok iyi bir insan ve hocaydı."

"ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM"

Sergen'in Devlet Tiyatrosunda büyük sanatçıların gücünün yetmeyeceği rolleri oynayarak herkese örnek olduğunu söyleyen Kurt, "O yüzden hocamızı büyük yapan, yaptığı büyük işlerdi. Önünde saygıyla eğiliyorum." dedi.

Konuşmaların ardından ailesi ve sanatçı dostları sahneye çıkarak Semih Sergen'e veda etti.

Usta sanatçı Semih Sergen son yolculuğuna uğurlandı! - Resim : 4

Törenin ardından Sergen'in cenazesi Gölbaşı Mezarlığı'na getirildi. Sergen, buradaki camide öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Gölbaşı Mezarlığı'na defnedildi.

Usta sanatçı Semih Sergen son yolculuğuna uğurlandı! - Resim : 5

 

 

 

Usta sanatçı Semih Sergen son yolculuğuna uğurlandı! ile ilgili etiketler ölüm vefat burak sergen semih sergen toprak sergen