Dünya |

Ürdün’de İslam’a hakaretten yargılanan yazar öldürüldü

İslam’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan Ürdünlü yazar Nahed Hattar, dava çıkışında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Ürdün’de Facebook sayfasında paylaştığı bir karikatürle, İslam’a hakaret etmek iddiasıyla suçlanan yazar Nahid Hattar öldürüldü. Hristiyan olan Hattar başkent Amman’da duruşması için gittiği mahkeme binasının önünde silahlı saldırıya uğradı. Vücuduna üç mermi isabet eden Hattar, hayatını kaybederken saldırgan yakalandı.

Hattar’ın paylaştığı karikatür

Nahid HattarHattar, İslam’a hakaret suçlamasıyla 15 Ağustos’ta gözaltına alınmıştı. Hattar’ın paylaştığı karikatürde cennette iki kadınla aynı yatakta yatan bir IŞİD’li, çadırın kapısına gelen Tanrı’dan daha fazla şarap ve boşları götürmesi için de ‘ölümsüz’ bir hizmetçi talep ediyordu. Hattar bu paylaşımdan sonra sosyal medyana büyük tepki gördü ve İslam’a ve Tanrı’ya hakaretle suçlandı. Nahed Hattar, amacının İslam’a hakaret etmek olmadığını, sadece radikal İslamcıların cennet tasvini eleştirmeyi amaçladığını söyledi. Hattar daha sonra yasaları çiğnemekle suçlanarak gözaltına alındı.

Ürdün Fetva Dairesi: İslam dini bu çirkin saldırıdan beridir

Fetva Dairesi gazeteci Nahed Hattar'ın öldürülmesi üzerine bir açıklama yapıldı.

AA'nın haberine göre Ürdün Fetva Dairesi, gazeteci-yazar Nahid Hattar'ın duruşması için geldiği adliye önünde silahlı saldırı sonucu öldürülmesini kınayarak, İslam dininin söz konusu saldırıdan uzak olduğunu belirtti.
Ürdün Fetva Dairesi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Rahmet, adalet ve hoşgörü dini olan İslam insan canına yönelik saldırıya izin vermiyor. Aynı şekilde şahısların kendilerini hakim olarak görüp insanları hesaba çekmesini de engelliyor. Çünkü bu durum, toplumda kaosa, bozulmaya ve toplum fertleri arasında fitne çıkmasına yol açar" denildi.
"Ürdün toplumuna, bütün din mensupları ve kesimleriyle teröre karşı Haşimi yönetiminin arkasında birlik olma" çağrısı yapılan açıklamada, "İslam dini bu çirkin saldırıdan beridir" ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

Ürdün makamları, 13 Ağustos'ta sosyal paylaşım sitesi Facebook sayfasında İslami değerlere ve Allah'a yönelik hakaret içerikli paylaşımları üzerine "ırkçı ve mezhep kışkırtması" suçlamasıyla gözaltına alınan Hattar'ı kefaletle serbest bırakmıştı.