Popüler Haberler

Unutarak yemek, içmek orucu bozar mı? Orucu bozan şeyler nelerdir? Diyanet açıkladı!

Unutarak yemek, içmek orucu bozar mı? Ramazan Ayı’nın gelmesiyle tüm Türkiye’de bugün oruç heyecanı yaşanıyor. Dün gece sahura kalkan birçok kişi oruç ibadetini yerine getirmek üzerine niyetlendi. İlk orucu tutarken akla gelen sorulardan biri yanlışlıkla ya da unutarak yeme-içmenin orucu bozup bozmadığı oldu. Birçok kişi hangi durumlarda orucun bozulduğunu merakla arama motorlarından araştırmayı sürdürmektedir. Peki, Unutarak yemek, içmek orucu bozar mı? Detaylar haberimizde...

Unutarak yemek, içmek orucu bozar mı? 11 ayın sultanı olan Mübarek Ramazan ayının başlaması ile oruç ibadetini yerine getirmek isteyen birçok kişi gece sahur vaktinde sofralarda buluştu. Ramazan ayının ilk orucuna niyet edenler unutarak yemek yemek ya da su içmenin orucu bozup bozmadığını merakla araştırmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı merak edilen bu soruların yanıtlarını verdi. Unutarak ya da yanlışlıkla yemek yemenin orucu zedeleyip zedelemeyeceğini sizler için araştırdık. Peki, Unutarak yemek, içmek orucu bozar mı? Orucu bozan şeyler nelerdir? Diyanet açıkladı! Detaylar haberimizde...

Unutarak yemek yemek orucu bozar mı?

UNUTARAK YEMEK, İÇMEK ORUCU BOZAR MI?

Unutarak yemek, içmek orucu bozmaz. Peygamber Efendimiz, “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allâh yedirmiş, içirmiştir” buyurmuştur (Buhari, “Savm”, 26). Unutarak yiyen içen kişi, oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkar ve orucuna devam eder. Oruçlu olduğunu hatırladıktan sonra yeme-içmeye devam eden kişinin orucu bozulur.

DİŞ FIRÇALAMAK ORUCU BOZAR MI?

Diş fırçalamakla oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur ve kazası gerekir. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması uygun olur.

KUSMAKLA ORUÇ BOZULUR MU?

Kendiliğinden kusmakla oruç bozulmaz. Ancak kişinin kendi isteği ve müdahalesiyle meydana gelen kusma, “ağız dolusu” olması hâlinde, orucu bozar.

Unutarak yemek ya da içmek orucu bozar mı? - En Son Haber