Gündem |

Ünlülerin kabusu haline gelen 'Elitler Çetesi' çökertildi!

İstanbul'da pek çok ünlünün evine soygun düzenleyerek ünlü isimlerin kabusu haline gelen 8 kişilik 'Elitler Çetesi' çökertildi. Aralarında Fener Rum Patriği II. Bartholomeos, Eti Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Aydan Kanatlı,oyuncu Eda Erol ve iş insanı Burhanettin Yıldız gibi pek çok ismin de bulunduğu 14 adrese hırsızlık düzenleyen çete 2 ayda toplam 15 milyon liralık hırsızlık yaptı.

İstanbul'da çok sayıda ünlünün evini mesken tutan 8 kişilik hırsızlık şebekesi üyeleri yakalandı. 2 ayda 14 adrese dadanan "Elitler" çetesi, Fener Rum Patriği II. Bartholomeos, Eti Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Aydan Kanatlı, Bayraktar Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Hüseyin Bayraktar, oyuncu Eda Erol, Ersel Makine Yönetim Kurulu Üyesi Ersel Gülbeyaz, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvard Danzikyan ve iş insanı Burhanettin Yıldız gibi pek çok ismin evinde toplam 15 milyon liralık hırsızlık yaptı.

'Elitler çetesi'nin 6'sı tutuklu 8 şüphelisi İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanıyor. Çete lideri Ali Rıza Ç. ise aranıyor. İşte detaylar:

(Rum Patriği II. Bartholomeos)

İLK SOYGUN RUM PATRİĞİ'NİN EBİNDE

Emniyet'e ilk hırsızlık ihbarı, Rum Patriği II. Bartholomeos'un (Dimitris Arhondonis) hizmetlisi tarafından yapıldı. Eleniça Sarıyanopulo, ikametin odasının camının kırılmış olduğunu, ışıklarının açık olduğunu gördüğünü ancak çalınan herhangi bir şeylerinin olmadığını anlattı.

İkinci olarak Ersel Ağır Makine Sanayi Şirketi'nin Yönetim Kurulu Üyesi olan Ersel Gülbeyaz'ın Tuzla'da bulunan ikameti hedef seçildi. Evden 200 bin liralık ziynet eşyası çalındı.

(Aydan Kanatlı)

LÜKS SAAT VE ZİYNET EŞYASI ÇALIYORLAR

Hırsızlar, Eskişehir merkezli bisküvi devi Eti Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve daha önce vergi rekortmeni olan Aydan Kanatlı'nın evine de girdi. Kanatlı'nın lüks saati ve ziynet eşyaları çalındı. Ortalama zarar 500 bin dolar civarında.

(Eda Erol)

Hırsızlar, Bayraktar Holding kurucusu ve Onursal Başkanı Hüseyin Bayraktar ve oyuncu Eda Erol'un da evlerine girmeye çalıştı ancak fark edilince olay yerinden uzaklaştı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvard Danzikyan ve işadamı Burhanettin Yıldız'ın evlerine de giren hırsızlar, Danzikyan'ın altın ve gümüş kol düğmeleriyle altın alyansını çaldı. Yıldız'ın evine giren aynı hırsızlar, evdeki kasayı taşıyıp kayıplara karıştı. Yıldız, emniyette verdiği ifadesinde kasada 1 milyon 281 bin lira değerinde döviz ve altın bulunduğunu anlattı.

ÇETE LİDERİ ŞANS ESERİ KURTULDU

Çete liderinin Ali Rıza Ç. olduğu belirlendi. Şebekeyi takibe alan polis, şüphelileri araçla ilerledikleri sırada durdurmak istedi. Kaçan zanlılarla yaşanan çatışmada bir şüpheli bacağından vurularak durduruldu. Soruşturmada şüpheliler Fırat D., Hüseyin Ç., Mustafa K., Oğuzhan K., Orhan G., Serhat K. ve Volkan Ç. gözaltına alındı. Çete lideri Ali Rıza Ç.'nin ise suçüstü yapılan hırsızlık olayına katılmak üzere yoldayken, şans eseri oğlunun okulda kaza geçirmesi nedeniyle geri döndüğü, hakkında yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi. 8 şüpheliden 6'sı tutuklandı.

ÖNCE KEŞİF SONRA HIRSIZLIK

Çete, hedefine koyduğu adreslerde önce keşif yaptı. İkametlere zorlanmadan girdi. Eylemlerin tamamı 4 kişilik ekip tarafından gerçekleşti. Bir kişi şoför olarak araçta hazır bekledi. Bir kişi gözcülük yaptı. İki kişi adreslere girdi. Girilecek adresleri çete lideri Ali Rıza Ç. belirledi. Hırsızlığa çıkarken, kişisel hatlarını hiçbir şekilde kullanmadılar. Eylemde kullandıkları araçlara çalıntı veya ikiz diye tabir edilen plakalar taktılar.